Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Jaką choinkę wybrać na Święta? Ekolog odradza i sztuczne, i naturalne

Jaką choinkę wybrać na Święta? Ekolog odradza i sztuczne, i naturalne
jwo/PAP
19.12.2017, o godz. 10:07
czas czytania: około 2 minut
1

Zarówno choinka naturalna, żywa, jak i sztuczna ma negatywny wpływ na środowisko; choć ta pierwsza jest bardziej ekologiczna – uważa ekolog prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego. Apeluje więc, by przy planowaniu świątecznych dekoracji zachować umiar.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

– Chcąc dbać o środowisko, pozwólmy po prostu rosnąć tym drzewkom – mamy wtedy mniej dwutlenku węgla w atmosferze, czystsze powietrze i piękniejszy krajobraz. Oczywiście wiem, że jesteśmy przyzwyczajeni do tego symbolu, jednak warto pamiętać, że i choinka naturalna i sztuczna ma swój ślad ekologiczny i węglowy – mówił PAP profesor nadzwyczajny z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ Piotr Skubała.

Ślad ekologiczny to wskaźnik umożliwiający oszacowanie zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Z kolei ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio np. przez daną osobę, wydarzenie lub produkt.

Choinka biodegradowalna

– Produkcja naturalnej choinki to 3,1 kg gazów cieplarnianych na rok, natomiast sztucznej – 8,1 kg. Ta druga ma więc zdecydowanie bardziej negatywny wpływ na środowisko – wskazał prof. Skubała.

W tym kontekście wśród zalet choinki naturalnej wymienił m.in. jej naturalny rozpad po “zużyciu”, możliwość wykorzystania jej następnie na opał, oddania na recykling czy do kompostowni. Dodał, że istnieje także możliwość jej ponownego zasadzenia, jeśli kupiło się ją w specjalnej, siatkowej doniczce, dzięki której korzenie nie są przycinane.

Ekolog przekonywał też, że warto kupować choinkę naturalną w certyfikowanych plantacjach, hodujących drzewka wg określonych reguł, przyjaznych środowisku.

Ekologiczna po… 12 latach

Z kolei sztuczna choinka w ocenie prof. Skubały ma tylko jedną zaletę. – Choinka ta staje się bardziej ekologiczna niż naturalna tylko wtedy, kiedy korzystamy z niej, przez co najmniej 12 lat. Pytanie tylko, czy ktoś tyle lat używa jednej choinki – mówił.

Szkodliwość choinki sztucznej pojawia się już przy jej produkcji, podczas której wydzielają się kancerogenne substancje.

– Poza tym są one produkowane przede wszystkim z nieodnawialnych zasobów naturalnych – z gazy, ropy. Co więcej, choinki sztuczne rozkładają się nawet kilkaset lat, zatruwając wodę, glebę, powietrze. A jeżeli chcielibyśmy je spalić, nawet w specjalnych miejscach, to w wyniku tego procesu powstają toksyny i bardzo niebezpieczne rakotwórcze związki – tłumaczył ekolog.

Tradycja a zdrowy rozsądek

– Dlatego zalecam zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy na Boże Narodzenie choinki – jeśli tak, to zachowajmy umiar, zastanówmy się, czy np. nie wystarczy gałązka iglasta, czy to musi być całe drzewko dużych rozmiarów – zaapelował prof. Skubała, który – jak przyznał – od lat choinki w domu nie ma.

Przypomniał też, że można kupić czy zrobić alternatywne choinki, np. wykonane z materiałów z recyklingu.

– Nie prześcigajmy się w rozmiarze naszych choinek, bo we współczesnym świecie pełnym zagrożeń środowiskowych, nie jest to na miejscu – podsumował prof. Skubała.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Święty Mikołaj Ekologii

Komentarz #8852 dodany 2017-12-19 12:15:43

Gdyby Nasz ekolog przestał żyć , hmmm pozostawiony przez niego ślad węglowy byłby znacznie mniejszy. Idąc za tą myślą gdyby przestał żyć zanim spłodził potomstwo ślad węglowy jego oraz jego potomstwa byłby kolosalnie mniejszy, a ilość zaoszczędzonych choinek przez kolejne pokolenia byłaby kolosalna. A gdyby nasz Pan ekolog był muzułmaninem, hmm ślad węglowy po zaoszczędzonych choinkach jego i jego dzieci to plus, ale miały jako muzułmanin więcej dzieci, hmmm nie to negatywny wpływ na środowisko. Zatem mając na uwadze dobro środowiska należy eksterminować wszystkich ekologów, najlepiej zanim wydadzą potomstwo. Plus tej sytuacji jest taki, że oni jako ekolodzy zrozumieją wyższą konieczność tej sytuacji i nie będą krzyczeli, ze to ludobójstwo tylko wyższa konieczność. Tylko co zrobić z muzułmanami ??

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024