Enea wygrała przetarg na dostawę energii elektrycznej z OZE dla Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Zielona energia popłynie od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023 r. Prądem od Enei będą zasilane m.in. tramwaje, autobusy elektryczne, oświetlenie uliczne i budynki użyteczności publicznej.

Podpisana umowa gwarantuje dostarczenie prawie 424 GWh energii elektrycznej dla 381 podmiotów z Krakowa. Przetarg obejmował łącznie ponad 3,2 tys. punktów poboru energii.

Pierwszy taki przetarg

Jak informuje na swoich stronach spółka Enea jest to pierwszy przetarg na zakup energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych Krakowskiej Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej (KGZEE) i jednocześnie pierwszy tego typu realizowany przez poznańską firmę. W skład grupy wchodzą jednostki komunalne, muzea, teatry, ośrodki kultury, biblioteki, hale widowiskowe i szpitale.

– Transformacja energetyczna w gospodarce dotyczy nie tylko procesów wytwarzania energii, ale również zarządzania jej zużyciem i efektywnością energetyczną. Enea aktywnie uczestniczy w transformacji jako koncern. Cieszymy się, że dzięki naszej ofercie, możemy wspierać w tym również partnerów – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Duże wyzwanie

Tomasz Siwak, wiceprezes Enei ds. handlowych poinformował, że udział w przetargu organizowanym przez Krakowską Grupę Zakupową był dużym wyzwaniem, ponieważ decyzje o terminie i warunkach zakupu energii elektrycznej będą podejmowane przez zamawiającego już w trakcie realizacji umowy.

– Wygrana Enei pokazuje, że jesteśmy rzetelnym i wiarygodnym na rynku sprzedawcą, który potrafi sprostać wysokim wymaganiom. Proponujemy naszym partnerom najlepszą i jednocześnie elastyczną ofertę, która idzie w parze z wysokimi standardami – powiedział.

Warto dodać, że Enea przekaże odbiorcom dokumenty określające źródła oraz ilość dostarczonej energii elektrycznej, sporządzone przez właściwą instytucję certyfikującą, potwierdzające pochodzenie energii z OZE. Ponadto Enea gwarantuje, że źródłem  dostarczanej zielonej energii w całości będą jednostki wytwórcze OZE należące do Grupy Enea.

Innowacyjny produkt

Spółka Enea informuje też, że SKGZEE otrzyma tzw. produkt transzowy, pozwalający zabezpieczać określone przez klienta ilości energii na Towarowej Giełdzie Energii. Wyznaczenie cen rozliczeniowych na dany okres dokonywane będzie zgodnie z formułą cenową określoną przez klienta, odnoszącą się do zgłaszanych transz oraz notowań na Rynku Terminowym Towarowym TGE S.A. Jest to innowacyjny produkt, do tej pory był popularny wśród dużych klientów biznesowych, będących często klientami przemysłowymi.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj