"Energia i Recykling": Bezpłatne webinarium online poświęcone biogazowi już 29 marca 2022 r.

dom
14.03.2022, o godz. 11:43
czas czytania: około 2 minut
0

Czy biogaz wróci do łask polskich inwestorów związanych z odnawialnymi źródłami energii? Nasz kraj ma przecież doskonałe warunki do jego produkcji, a Unia Europejska od lat dostrzega w biogazowych instalacjach możliwość stabilnej produkcji gazu, podkreślając ich walory, a więc czystą, niemal bezemisyjną produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Zapraszamy na webinarium poświęcone głównie sytuacji na rynku biogazowym, ale też i biometanowym czy biomasowym, które redakcja miesięcznika "Energia i Recykling" organizuje 29 maca 2022 r. Jest ono bezpłatne dla uczestników – wystarczy rejestracja na stronie biogaz.abrys.pl.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Sytuacja na rynku biogazowym w Polsce, mimo niepodważalnych faktów świadczących o tym, iż nasz kraj dysponuje olbrzymim potencjałem do produkcji czystej energii i ciepła z tego odnawialnego źródła, wciąż napotyka na liczne bariery w rozwoju. Jak wynika z rozmów ze specjalistami, blokują go głównie pieniądze. A ściślej mówiąc – brak odpowiedniego wsparcia finansowego dla tego typu inwestycji.

W tyle za Europą

W krajach, w których biogazownie powstają, rządy dokładają się do ich funkcjonowania, zapewniając wsparcie finansowe w skali wieloletniej. Tylko takie podejście daje gwarancję powodzenia biogazowych inwestycji. Tymczasem w Polsce w ostatnich kilkunastu latach branża borykała się nie tylko z niestabilnością na rynku substratów czy niejasnymi regulacjami prawnymi, ale również ze stale malejącymi wartościami wsparcia dla budowy i utrzymania instalacji. W rezultacie istniejące biogazownie stawały się coraz mniej rentowne, zaczęły bankrutować i znikać z rynku. W ślad za tym przyszedł kryzys w budowaniu nowych obiektów.

Biogazowe światełko w tunelu

W ostatnim czasie pojawiło się światełko w tunelu dla tej trudnej branży. Jakby na przekór wszystkiemu liczne problemy spowodowały, że zaczęły powstawać rodzime technologie pozwalające na wykorzystanie w biogazowniach np. bioodpadów. To zaś sprawia, że koszt pozyskania substratów staje się niewielką częścią w budżecie całej inwestycji, a to już dużo.

Również Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaczyna wdrażać nowe systemy rządowego wsparcia, obejmujące dofinansowanie inwestycji oraz subwencjonowanie funkcjonowania instalacji. Trwają zaawansowane prace legislacyjne mające na celu wsparcie dla producentów energii z biogazu, toczą się też prace nad regulacjami mającymi wesprzeć produkcję biometanu, biowodoru czy paliw typu bioLNG i bioCNG.

Zapraszamy na branżowe webinarium “OZE Nowe Perspektywy” Biogaz, biometan, biomasa – szanse dla samorządu i gospodarki komunalnej, które odbędzie się on-line w dniu 29 marca 2022 r. od godziny 9.00. Udział w tym wydarzeniu jest dla uczestników bezpłatny, a zarejestrować można się TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024