Hiszpania była największym europejskim producentem energii elektrycznej z wiatru w ubiegłym roku, osiągając całkowitą generację na poziomie 43 TWh i dystansując dotychczasowego lidera – Niemcy.
Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Polsce znacząco wpłynie na osiągnięcie unijnego celu generowania 15% energii ze źródeł odnawialnych do 2020. Jednak według firmy doradczej Frost & Sulllivan, aby energetyka wiatrowa mogła się jednak bez przeszkód rozwijać, konieczna jest rozbudowa Krajowego Systemu Elektronergetycznego (KSE).
Decyzją Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach raciborska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna” otrzyma wsparcie finansowe w wysokości ponad 900 tys. zł na zabudowę powietrznych pomp ciepła i kolektorów słonecznych w sześciu wielorodzinnych budynkach.
Na rynku pracy przybywa ofert pracy związanych z energetyką wiatrową. W połowie kwietnia w największych internetowych giełdach pracy pracodawcy opublikowali ponad 120 ofert pracy w tej branży.
Do końca czerwca powinny zostać stworzone ramy prawne dotyczące możliwości działalności elektrowni atomowej w Polsce. W drugiej połowie roku mają się rozpocząć konsultacje społeczne na ten temat – powiedział podczas zorganizowanego przez Pracodawców RP Forum dotyczącego odnawialnych źródeł energii Andrzej Chwas, kierujący Departamentem Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki.