Podwyższenie podstawowego limitu zużycia energii elektrycznej objętego mrożeniem ceny, obniżenie ceny maksymalnej prądu dla samorządów i sektora MŚP oraz wprowadzenie składki solidarnościowej dla firm z sektora węglowego - przewiduje projekt, nad którym pracuje rząd.
Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś (10 lipca br.), nowe rozporządzenie dotyczące metod zrównoważonego postępowania w odniesieniu do baterii, zarówno tych funkcjonujących, jak i zużytych. Rozporządzeniem objęty zostanie zatem cały cykl wykorzystania baterii – od ich produkcji po ponowne użycie i recykling.
Sejmowe komisje gospodarki i rozwoju oraz ochrony środowiska przyjęły w poniedziałek projekt ustawy ws. wdrożenia systemu kaucyjnego. Za byli zarówno posłowie rządzącej koalicji, jak i opozycji. Poprawki miały kosmetyczny charakter. Projekt został skierowany do drugiego czytania. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, system kaucyjny ma zostać wprowadzony w Polsce 1 stycznia 2025 r.
Ograniczenie masy i liczby odpadów żywnościowych i tekstylnych znalazło się w pakiecie środków na rzecz zrównoważonego wykorzystania kluczowych zasobów naturalnych, zwiększający również odporność systemu żywnościowego i rolnictwa w UE.
- USA i Chiny to dwa państwa emitujące najwięcej gazów cieplarnianych. Jednocześnie oba nasze państwa inwestują najwięcej w odnawialne źródła energii. Ciąży na nas wspólna odpowiedzialność, mamy też największe możliwości do przewodzenia walce ze zmianami klimatu – oświadczyła Janet Yellen sekretarz skarbu USA.