Reklama

envicon 2023 ad1a

USA zapraszają Chiny do ściślejszej współpracy w walce z globalnym ociepleniem

USA zapraszają Chiny do ściślejszej współpracy w walce z globalnym ociepleniem
Bartłomiej Leśniewski
10.07.2023, o godz. 13:45
czas czytania: około 2 minut
0

- USA i Chiny to dwa państwa emitujące najwięcej gazów cieplarnianych. Jednocześnie oba nasze państwa inwestują najwięcej w odnawialne źródła energii. Ciąży na nas wspólna odpowiedzialność, mamy też największe możliwości do przewodzenia walce ze zmianami klimatu – oświadczyła Janet Yellen sekretarz skarbu USA.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Oświadczenie wygłosiła w Pekinie podczas spotkania w formacie okrągłego stołu z chińskimi ekspertami finansowym. Zaapelowała o ściślejszą współpracę Chin i USA w tym zakresie. Zdaniem amerykańskich dyplomatów apel spotkał się z życzliwym przyjęciem.

Fundusz Zielonego Klimatu

Janet Yellen wezwała Chiny do wsparcia utworzonego pod przewodnictwem USA Funduszu Zielonego Klimatu (Green Climate Fund). „Fundusz ma wspierać kraje rozwijające się w wysiłkach zmierzających do przystosowania się do zmian klimatycznych i złagodzenia ich skutków” – opisuje PAP.

Między Chinami i USA nie ma formalnej współpracy w walce ze zmianami klimatu od czasów administracji prezydenta Donalda Trumpa.

Jak podaje CNN Nicholas Burns, amerykański ambasador w Pekinie, określił rozmowy przy klimatycznym stole jako „bardzo konstruktywne”. Chińską reakcję na propozycję USA określić natomiast można mianem zachęcającej. Rozmowy mają być kontynuowane przy udziale Johna Kerry, specjalnego pełnomocnika rządu USA ds. klimatu.

Dlaczego współpraca?

Chiny są obecnie czołowym inwestorem w energię słoneczną i największym producentem paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych na świecie. Mimo to ich emisja dwutlenku węgla wzrosła w porównaniu z rokiem ubiegłym w pierwszym kwartale br. o 4 proc.

USA inwestują miliardy dolarów w walkę ze zmianami klimatu, ale – według Międzynarodowej Agencji ds. Energii – również im nie udało się zahamować wzrostu emisji gazów cieplarnianych.

Podczas wizyty w Pekinie Janet Yellen przypomniała, że wcześniejsza współpraca w zakresie zmian klimatycznych między USA i Chinami umożliwiła globalne przełomy, takie jak porozumienie paryskie z 2015 r., dodając, że oba rządy chciały wspierać rynki wschodzące i kraje rozwijające się w dążeniu do osiągnięcia swoich celów klimatycznych .

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023