




Rynek mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce kontynuuje dynamiczny wzrost, osiągając na koniec 2023 r. imponującą liczbę 1,4 miliona instalacji. Jednakże, mimo tego imponującego osiągnięcia, dane opublikowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wykazują spadek dynamiki wzrostu tego sektora, co może sygnalizować potrzebę działań regulacyjnych i inwestycyjnych w celu utrzymania tempa rozwoju.
- Przy wprowadzaniu ROP musimy pamiętać o rozwiązaniach dotyczących całego systemu, jak i tych dotyczących konkretnych rodzajów odpadów opakowaniowych - mówił Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton podczas debaty „Rok do ROP-u. Przyszłość systemu kaucyjnego”.
18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu. Choć dla wielu recykling sprowadza się jedynie do segregacji plastiku, szkła i papieru, prawidłowa praktyka recyklingu to znacznie więcej niż jedynie wrzucenie odpadów do odpowiednich pojemników. To walka o zrównoważoną przyszłość, walka w której jesteśmy jednocześnie swoimi antagonistami.
- Szybkie wprowadzenie ROP będzie oznaczało, że w praktyce zostanie zastosowana sprawiedliwa zasada, że zanieczyszczający płaci - mówiła Olga Goitowska z Unii Metropolii Polskich podczas debaty „Rok do ROP-u. Przyszłość systemu kaucyjnego”.
Parlament Europejski przyjął wnioski mające na celu skuteczniejsze przeciwdziałanie marnotrawstwu żywności i tekstyliom w UE. Posłowie poparli bardziej rygorystyczne cele na rok 2030 oraz większą odpowiedzialność producentów za odpady tekstylne. W odpowiedzi na rosnące wyzwania, proponowane zmiany obejmują zwiększenie recyklingu i promowanie sprzedaży "brzydkich" produktów spożywczych











