miny, realizując zadania przewidziane Ustawą z 20 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (dalej: ustawa węglowa), są uprawnione do podejmowania współpracy kontraktowej z innymi gminami. Jej zawiązanie oraz realizacja nie wymagają spełnienia jakichkolwiek przesłanek, w szczególności może odbywać się to bez stosowania reżimu ustawy Prawo zamówień publicznych czy wymogów warunkujących prawnie dopuszczalną współpracę in house o charakterze horyzontalnym.
Oficjalne dane wskazują, że w 2021 r. wytworzono aż 57 mln ton elektrośmieci (1). Od ponad roku Centrum ElektroEkologii edukuje młodzież w aspekcie odpowiedniego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
Trzy miasta: Głogów, Bolesławiec i Legnica otrzymają łącznie ponad 20 mln złotych na zakup zeroemisyjnych autobusów komunikacji miejskiej o napędzie elektrycznym oraz budowę stacji ładowania. Wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uwzględnia zarówno dotacje jak i pożyczki.
Wrocławski system ciepłowniczy zostanie wyposażony w największą w Polsce instalację do pozyskiwania energii ze ścieków. Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu dostarczając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Koszt inwestycji wraz z przyłączem to 82 mln złotych. Projekt realizuje Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże 16 mln zł parkom narodowym na realizację programu priorytetowego „Elektro Parki – elektromobilność w parkach narodowych”. Dotacja przeznaczona jest na zakup samochodów elektrycznych, stacji oraz punktów ładowania.











