Jakość powietrza oraz komfort życia mieszkańców, kuracjuszy i turystów w Jeleniej Górze poprawi się znacznie dzięki dwóm umowom, które tamtejszy samorząd podpisał (11 lipca br.) z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na ich mocy miasto otrzyma ponad 62,8 mln zł wsparcia na zakup 20 zeroemisyjnych autobusów elektrycznych i niezbędnej infrastruktury ładowania oraz niemal 8,7 mln zł dofinansowania na przeprowadzenie modernizacji energetycznej czterech samorządowych budynków na terenie Uzdrowiska Cieplice.
Miodobranie, prezentacja uli wykonanych z recyklingowanych elementów i spora dawka wiedzy o ekologii, to efekt realizacji warsztatów w częstochowskiej eko-pasiece.
Polska awansowała aż o trzy miejsca i znalazła się w pierwszej 20. rankingu RECAI, oceny atrakcyjności państw dla inwestorów w odnawialne źródła energii.
Mijają dokładnie dwa lata, gdy w „Energii i Recyklingu” pisałem o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) jako „kwadraturze koła” gospodarki o obiegu zamkniętym. Już wówczas polska gospodarka czekała na inicjatywy legislacyjne wdrażające w krajowym prawodawstwie wytyczne zmienionej unijnej dyrektywy odpadowej. Lata mijają, a polska gospodarka odpadami niczym „księżniczka w wieży” nadal czeka na swego „rycerza-ministra”, który wyzwoli ją z więzów złych, historycznych regulacji prawnych.
Wraz ze wzrostami cen energii elektrycznej, pochodzącej przede wszystkim z konwencjonalnych źródeł, zwiększa się tempo rozwoju technologii pozwalających na jej alternatywne generowanie. Wpływa na to także napięta sytuacja na arenie polityki międzynarodowej, w przypadku której, w aspekcie energetycznym, następuje obecnie całkowity przewrót. Pośród źródeł niekonwencjonalnych bez wątpienia najbardziej wyróżniającymi się są te związane z technologiami wiatrowymi oraz słonecznymi. To jednak nie one są odpowiedzialne za generowanie największych ilości odnawialnej energii. Nawet w połączeniu ze źródłami geotermalnymi, biomasą i biogazem nie dorównują energetyce wodnej.











