Wodociągi Warszawskie, mając na względzie poczucie odpowiedzialności społecznej, a więc także ekologicznej, wdrażają kolejne projekty związane z Gospodarką Obiegu Zamkniętego. Umowa z PGNiG TERMIKA S.A. zakłada współpracę obu spółek w zakresie odzysku ciepła ze ścieków i wykorzystania go na potrzeby mieszkańców miasta.
Siedem nowych programów z łącznym budżetem ponad 30 mln zł uruchamia w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚ) w Katowicach. Wspierany będzie m.in. rozwój OZE w budynkach publicznych, tworzenie zielonych przestrzeni w miastach czy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Na połowę lutego przewidywane jest uruchomienie naboru do programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” – ustaliliśmy w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- W elektrowniach i elektrociepłowniach należących do Grupy PGE tylko w 2020 roku zostało wytworzonych w sumie 4,33 mln t popiołów, żużli i gipsów z instalacji odsiarczania spalin. Zamiast skończyć jako odpad, mogą być z powodzeniem przetworzone na pełnowartościowe produkty i wykorzystane np. w budownictwie czy górnictwie. PGE właśnie otworzyła w Bełchatowie ośrodek badawczy, który – zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego – ma opracowywać i wdrażać metody ponownego zagospodarowania odpadów poprzemysłowych z energetyki i surowców z wyeksploatowanych instalacji OZE. – To pierwsze tego typu centrum w Polsce – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Polskie Stowarzyszenie Zero Waste opublikowało swoje stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach. Ma ono na celu przyspieszenie działań legislacyjnych, na które nie ma już za wiele czasu. Adresatem jest Mateusz Morawiecki, premier Polski.