Który sektor systemu gospodarki odpadami powinien zostać w największym stopniu dofinansowany ze środków pochodzących z rozszerzonej odpowiedzialności producenta? Na te pytania odpowiadali podczas konferencji "Kompleksowa gospodarka odpadami" przedstawiciele branży opakowaniowej, przetwarzających odpady, recyklerów. Dyskusja będzie kontynuowana na kongresie Envicon Environment 2019.
Oprócz nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów i powodzi, coraz częściej - także w Polsce - odczuwamy negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie - mówi dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Nadal nie wiadomo kto odbierze i zagospodaruje odpady w Warszawie. Zegar tyka, bo od nowego roku stolicę obowiązywać będzie nowa polityka śmieciowa, zakładająca m.in. segregacje odpadów na 5 frakcji. Urzędnicy warszawskiego ratusza mówią, że sytuacja jest dramatyczna, a winą za to obarczają Ministerstwo Środowiska. Resort odbija piłeczkę, twierdząc, że "ustrojowo za gospodarkę odpadami odpowiadają samorządy". Póki co problem pozostaje aktualny, a jego skutki mogą odbić się na mieszkańcach.
Wytwarzanie ciepła, dystrybucja i efektywność energetyczna w kontekście ochrony środowiska, a także walka ze smogiem oraz koszty ciepła systemowego. O tych zagadnieniach, na zaproszenie Veolia Energia Poznań, rozmawiali przedstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych, instytucji i samorządów odpowiedzialnych za politykę czystego powietrza.
Gospodarka obiegu zamkniętego to nie zbiór pobożnych życzeń, czy wyniosła idea, to realny pakiet regulacji prawnych, który staje się naszą rzeczywistością - mówili o circular economy w Polsce prelegenci kongresu Envicon Environment 2018.