Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Podatek od plastiku w polskich realiach. Kto za to zapłaci? [WIDEO]

Podatek od plastiku w polskich realiach. Kto za to zapłaci? [WIDEO]
szp
09.10.2020, o godz. 11:55
czas czytania: około 2 minut
0

Zgodnie z założeniami tzw. plastic tax, Polska będzie musiała wnieść do unijnego budżetu około 2 mld zł rocznie. Czy w Polskim budżecie znajdą się te pieniądze, czy polskich przedsiębiorców czeka kolejny podatek. Między innymi o tym zagadnieniu rozmawiamy z Kazimierzem Borkowskim, dyrektorem fundacji PlasticsEurope Polska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Trudno jeszcze przewidzieć jak dokładnie Plastic Tax, który ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. wpłynie na polski rynek tworzyw sztucznych. Jedno, co jest niemal pewne, to, oprócz daty jego wejścia w życie, jego wysokość, czyli 800 euro od tony niepoddanych recyklingowi odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Tyle państwa członkowskie będą musiały wpłacić do budżetu unijnego.

Sporo niewiadomych

Nie wiadomo jednak, czy państwa członkowskie będą chciały ten podatek ściągnąć z rynku. – Mamy sygnały z niektórych państw, że to nie jest przewidywane przynajmniej na przyszły rok – mówi Kazimierz Borkowski, dyrektor fundacji PlasticsEurope Polska. – Czyli niektóre państwa nie będą chciały tego ściągać z łańcucha wartości – dodaje.

Odnosząc się do polskich realiów, zazna, że fundacja nie otrzymała jeszcze w tej sprawie komentarza ani od ministerstwa finansów, ani resortu odpowiedzialnego za gospodarkę odpadami. Nie wiadomo więc, czy plastic tax będzie ściągany w podatku od tworzyw. – Obawiam się, że jednak tak, bo to duża suma, którą Polska musiałaby płacić, czyli około 2 mld zł rocznie – przypomina.

Biorąc pod uwagę wysokość polskiego budżetu, to, zdaniem dyrektora PlasticsEurope Polska, rząd prawdopodobnie będzie chciał zrobić wszystko, żeby „odzyskać” te pieniądze.

O tworzywach sztucznych podczas Enviconu

Jak przekonywał Kazimierz Borkowki, bez tworzyw sztucznych nie ma przyszłości, “w sensie ochrony klimatu”. Tworzywa sztuczne są stosunkowo lekkie, więc pojazdy przewożące towary w opakowaniach produkują relatywnie mało gazów cieplarnianych.

– Nie możemy zapominać też jak duży wkład mają tworzywowe materiały izolacyjne. Ogromna część energii w Europie wydawana jest na ogrzewanie i izolację budynków mieszkalnych. – Styropian i poliuretany bardzo dobrze spełniają tu swoją rolę – zauważa.

Kazimierz Borkowski zwrócił też uwagę na największe pole wykorzystywanie tworzyw sztucznych, czyli opakowania żywności, które dają bezpieczeństwo sanitarne i przyczyniają się do ograniczania marnowania żywności.

Te zagadnienia zostaną podjęte także podczas Kongresu Envicon 2020, który rozpocznie się 19 października. Jak mówi dyrektor fundacji PlasticsEurope, to najważniejsze w Polsce forum spotkania osób, którym zależy na ochronie środowiska, nie tylko typowo branży ochrony środowiska. – Dzisiejsza rzeczywistość zmusza coraz większe grona podmiotów do włączania się w ochronę środowiska – podkreśla.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2023