Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Epidemia nie upoważnia do nieracjonalnej gospodarki odpadami

Epidemia nie upoważnia do nieracjonalnej gospodarki odpadami
szp
01.04.2020, o godz. 12:08
czas czytania: około 2 minut
2

Stan epidemii nie powinien stwarzać możliwości zaniechania działań chroniących środowisko. Dotyczy to także gospodarki odpadami, przekonuje Hanna Marliere, ekpertka gospodarki odpadami, biolog środowiska i dyrektor Green Management Group.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Specustawa antykryzysowa uchwalona przez parlament i podpisana przez prezydenta zawiera m.in. zapisy o sposobach postępowania z odpadami. Na jej mocy wojewodowie będą mogli przeorganizować systemy, ograniczyć selektywną zbiórkę i umożliwić, by odpady trafiały bezpośrednio na składowisko lub do spalarni.

Selektywna zbiórka powinna nadal funkcjonować

W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Marliere zauważa, że skoro poziomy selektywnej zbiórki są w Polsce niskie a w roku 2020 r. wskaźniki recyklingu mają wynieść 50 proc., to możliwość odstąpienia od selektywnej zbiórki może oznaczać próby wprowadzenia „tylnymi drzwiami” odroczenia w czasie tego obowiązku.

Jej opinia w niektórych aspektach pokrywa się z wypowiedziami, których dla Portalu Komunalnego udzielił Szymon Dziak-Czekan, prezes Stowarzyszenia Polski Recykling. Mówił on m.in. że dobrym rozwiązaniem byłoby dążenie, właśnie teraz, do wprowadzania zmian, scalania interesariuszy rynku. Inaczej może być tak, że sytuacja na świecie uspokoi się, a problemy znów na kilka lat zostaną zamiecione pod dywan.

Głosu ekspertów, którzy będą mówić o aktualnych problemach branży będzie można wysłuchać podczas webinarium “Gospodarka odpadami w czasie epidemii – doświadczenia i porady praktyków”.

Odpowiedzialność wojewodów

Hanna Marliere mówi też wprost: – Jestem przeciwna temu, co sugeruje branża, czyli dopuszczeniu do niesegregowania odpadów i składowania ich bez przetwarzania – stwierdza.

– Uważam, że nawet duża liczba osób chorych nie upoważnia do odstąpienia od procedur ochrony środowiska. Są lepsze sposoby. Jeśli na terenie 20-tysięcznej gminy jest chorych 20 osób, to czy od 19 980 osób mamy nie odbierać odpadów w sposób selektywny? Czy jednak lepiej odbierać odpady w czerwonym worku? – pyta.

To ostatnie zdanie odnosi się do pomysłów umieszczania odpadów pochodzących z nieruchomości, których mieszkańcy są objęci kwarantanną właśnie w czerwonych workach. Pojawiają się jednak głosy, że takie rozwiązanie mogłoby oznaczać stygmatyzację, a także naruszać zasady ochrony danych, w tym ściśle chronionych danych dotyczących stanu zdrowia.

Ekspertka odnosi się także do zalecenia które wydał Główny Inspektor Sanitarny, by odpady z kwarantanny traktować jak zwykłe odpady komunalne. Marliere uważa, że po takie odpady powinien przyjechać specjalny samochód, który wywiezie je do spalarni.

Jej zdaniem przed wojewodami stoi trudne zadanie. Będą musieli, a przynajmniej powinni, przeanalizować zasadność ewentualnej rezygnacji z selektywnej zbiórki. Skoro odpady, nawet te trafiające bezpośrednio na składowisko, są odbierane przez operatorów śmieciarek, to pracownicy i tak mają z nimi kontakt.

Te kwestia mają też związek z zasadami BHP w czasach epidemii koronawirusa, które dopiero są opracowywane i wdrażane.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Racjonalista

Komentarz #49998 dodany 2020-04-01 14:45:26

Epidemia nie upoważnia do nieracjonalnej gospodarki w każdej branży. Niestety na razie mamy festiwal przebijania się samorządowców i polityków w tym kto da więcej, kto poluzuje więcej, kto zrezygnuje z opłat, podatków, danin, obowiązków. Bo... no właśnie, nikt nie wie jak będzie wyglądać sytuacja faktyczna za 6 miesięcy, za rok. Wszelkie prorokowanie przypomina raczej wróżenie z fusów niż racjonalną gospodarkę, na zasadzie kto głośniej krzyczy, więcej uzyska.


Pracownik Sortowni

Komentarz #50385 dodany 2020-04-03 09:42:46

Proponuję w takim razie Pani "Ekpertce" zastanąć na stanowisku lini sortowniczej i wziąć się do roboty w dobie pandemii i strachu eksponowanego w mediach.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024