Reklama

envicon 2023 ad1a

Europosłowie ostrzegają przed trującymi dieslami

Europosłowie ostrzegają przed trującymi dieslami
jwo/PAP
29.03.2019, o godz. 9:15
czas czytania: około 2 minut
0

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa państwa członkowskie i producentów samochodów do uporania się z problemem aut zanieczyszczających środowisko. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne, skoordynowane działania, dziedzictwo w postaci złej jakości powietrza pozostanie na wiele lat - uważają eurodeputowani.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Rezolucję przyjęto 301 głosami “za”, przy 181 przeciw i 42 wstrzymujących się.

Parlament wytknął zarówno Komisji Europejskiej, niektórym państwom członkowskim, jak i producentom bierność w przekazywaniu informacji i podejmowaniu działań mających na celu ograniczenie emisji dwutlenku azotu przez samochody z silnikiem diesla. Zauważył, że KE już dwa lata temu wszczęła postępowania przeciwko kilku państwom członkowskim za to, że nie nałożyły sankcji za fałszowanie oprogramowania silników i nie ustanowiły systemu kar za naruszanie przepisów dotyczących emisji NO2 przez samochody. Do tej pory jednak procedura nie wykroczyła poza etap poszukiwania informacji.

Nadal trwają postępowania przeciwko Niemcom, Włochom, Luksemburgowi i Wielkiej Brytanii. Niektóre państwa członkowskie – Bułgaria, Węgry, Irlandia, Słowenia i Szwecja – ciągle nie przesłały KE żadnych informacji na temat swoich programów wycofywania z ruchu aut zatruwających środowisko.

Z informacji, które dotarły do KE wynika, że problemy z silnikami diesla dotyczą jedynie ograniczonej liczby samochodów następujących marek: Volkswagen, Renault, Daimler, Opel i Suzuki. Jednak według organizacji pozarządowych i mediów są też modele kilku innych marek, które można podejrzewać o przekraczanie limitów zanieczyszczeń określonych w prawie UE.

Eurodeputowani przypomnieli, że w Stanach Zjednoczonych ofiary Dieselgate otrzymały odszkodowania w wysokości od 5 tys. do 10 tys. USD, podczas gdy europejscy konsumenci wciąż czekają na zaspokojenie ich roszczeń.

Źródło: Kurier PAP

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2023