1 / 15

Łódź będzie organizatorem Expo Horticultural w 2024 r. To największa światowa wystawa poświęcona zielonemu rozwojowi miast i rewitalizacji. Szacuje się, że miasto z tej okazji odwiedzić może nawet 4 mln gości.

Prawo organizacji wystawy przyznało Łodzi obradujące w australijskim Melbourne Zgromadzenie Ogólne AIPH (Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Ogrodniczych). Poinformowała o tym w środę prezydent miasta Hanna Zdanowska:

– Szanowni Państwo, obiecałam i dotrzymałam słowa. Mamy Expo dla Łodzi! Przed chwilą otrzymaliśmy informację, że Zgromadzenie Ogólne AIPH przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku. Walczyliśmy o to od niemal pięciu lat.

W związku z organizacją wydarzenia w centrum Łodzi powstanie 70-hektarowy Centralny Park Miejski, na który złożą się rozbudowane parki 3 Maja, Boden-Powella oraz teren przylegający do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego. W innych łódzkich zieleńcach utworzone zostaną pawilony i ogrody tematyczne, które przez wiele lat służyć będą mieszkańcom miasta.

Wystawa przebiegać będzie pod hasłem “Nature of the City – Natura Miasta”, które wyraża chęć kontynuacji idei miasta jako miejsca do życia w przyjemnym otoczeniu do życia, pracy, mieszkania oraz odpoczynku, rozrywki i rekreacji. Będzie on dotyczył nie tylko rewitalizacji, ale także kształtowania miejskiego krajobrazu oraz wykorzystania potencjału zieleni w miastach.

EXPO Horticultural to wydarzenie, które ma trwać od czterech do sześciu miesięcy. Szacuje się, że w tym czasie stolicę polskiego przemysłu włókienniczego i filmowego mogłoby odwiedzić nawet 4 mln gości. Poprzednie zielone EXPO odbyło się w Antalyi w Turcji, kolejna wystawa odbędzie się w 2019 r. w Pekinie, a za kolejne trzy lata w Amsterdamie. Łódź zorganizuje edycję w 2024 r. Wymagana jest w tej chwili jeszcze akceptacja polskiego rządu.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj