Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

Forum Inwestorów Transformacji Energetycznej

Forum Inwestorów Transformacji Energetycznej
Katarzyna Polerowicz-Kelma
21.08.2024, o godz. 14:25
czas czytania: około 3 minut
0

Dziś pierwszy dzień dwudniowej konferencji, która odbywa się w Suwałkach. Podjęte zostaną tematy szeroko związane z transformacją energetyczną i wyzwaniami, które piętrzą się przed inwestorami, zarówno prawnymi i finansowymi, jak również technicznymi oraz społecznymi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W otwarciu konferencji uczestniczył Zbigniew Walendzewicz – Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Suwałkach, który jest gospodarzem wydarzenia oraz Czesław Renkiewicz – Prezydent Miasta Suwałki. Panowie zapewnili wszystkich uczestników, że cały region wspaniale się rozwija i jest bezpieczny, wbrew relacjom mediów o trudnej sytuacji na terenach przygranicznych. Prezydent Suwałk podkreślił, że samorząd czeka na kolejne możliwości spełniania swoich założeń rozwojowych, które będzie możliwe dzięki finansowaniu zewnętrznemu.

Zbigniew Walendzewicz opowiedział o nakładach inwestycyjnych PGO w ostatnich dziesięciu latach m.in. na dostosowanie ITPO w Suwałkach do wymagań stawianych dla Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Prelegent opowiedział również o instalacji doczyszczania selektywnie zebranych frakcji odpadów komunalnych na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Suwałkach w miejscowości Zielone Kamedulskie.

Przegląd tematów

Tematyka dzisiejszego dnia konferencji jest szeroka, ale obracająca się wokół wyzwań związanych z transformacją energetyczną naszego kraju.

O szansach i barierach w realizacji inwestycji w branży odzysku energii z odpadów opowiadał prof. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. Wskazał na drogi do dekarbonizacji gospodarki, jakimi są: energia jądrowa, wykorzystanie biomasy, odnawialne źródła energii (fotowoltaika, wiatr, geotermia) oraz termiczne przetwarzanie odpadów.
Poprawa jakości powietrza powinna nastąpić po eliminacji indywidualnych palenisk węglowych.

Mecenas Chojnacki Partner Zespołu Prawa ochrony środowiska w spółce Domański Zakrzewski Palinka przedstawił ramy prawne oraz opowiedział o możliwościach wynikających z przyszłej implementacji Dyrektywy 2023/2413, która weszła w życie z terminem transpozycji do 20 maja 2025 roku (jeszcze nie ma projektu ustawy), a dotycząca ułatwienia rozwoju OZE – priorytetowe traktowanie oraz uproszczenia procedur administracyjnych.

Aspekty techniczne

O budowie spalarni odpadowej i doświadczeniach w inwestycji i eksploatacji ITPO opowiedział Marek Buzon reprezentujący Stowarzyszenie Producentów Energii z Odpadów

O energetycznym wykorzystaniu odpadów opowiadał Jacek Szymczak – Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Zaznaczył, że filarami transformacji na drodze do czystego ciepła jest dobra legislacja jako kluczowy warunek osiągania celów transformacji, edukacja społeczeństwa oraz wprowadzanie rozwiązań przyszłości.

Dr Jakub Pulka z Katedry Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu postawi ważne pytania: czy właściwości odpadów i ich morfologia wpływają na możliwość pozyskiwania energii z bioodpadów?
Czy projektowanie systemu zbiórki musi być uzależnione od planowanego przetwarzania bioodapdów? Czy bioodpady wykazują sezonowość? Podczas prezentacji z pewnością uzyskamy ciekawe odpowiedzi, które prawdopodobnie zmienią nasze postrzeganie odpadów.

Małe biogazownie

Kolejnym ważnym tematem były biogazownie komunalne jako racjonalna forma zagospodarowania bioodpadów i źródło energii, podjętym przez Piotra Szewczyka, Przewodniczącego Rady RIPOK, ZUOK “Orli Staw”. 

Na temat energetycznego zagospodarowaniu osadów w małej oczyszczalni ścieków komunalnych na studium przypadku Spółka Wodna “Łeba” przedstawi Adam Orzech, Prezes Naturalna Energia. Wskazywał na przełamanie stereotypu w energetyce biogazowej. Przed uczestnikami jeszcze odpowiedzi na pytanie jak osiągnąć wymagany udział OZE w ogólnym zużyciu energii udzielił Katarzyna Wolny-Tomczyk ze Związku Producentów Paliw z Odpadów i Biomasy.

Panel

Niezwykle interesująco wypadł panel dyskusyjny dotyczący perspektyw w transformacji energetycznej, w którym udział wzięli Czesław Renkiewicz – Prezydent Miasta Suwałki, prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński – kierownik Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy na Politechnice Łódzkiej, Jacek Szymczak – Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, dr inż. Jakub Pulka z Katedry Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Mariusz Bednarski – Dyrektor Biura Rynków Energii w PySENSE.

Jutro czeka nas kolejny dzień wypełniony interesującymi prezentacjami oraz spotkaniem z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024