Kalendarz konferencji na 2020 r. powiększa się o nową pozycję. Już 20 marca, podczas Targów Green Days, redakcja „Zieleni Miejskiej” zorganizuje kolejne bezpłatne wydarzenie.

Forum “Miasto z natury”, bo właśnie o nim mowa, wychodzi naprzeciw trendom naturalistycznego podejścia nie tylko do kształtowania, ale i gospodarowania przestrzenią miejską. – Wśród tematów, które zostaną poruszone w ramach Forum m.in. kulisy powstawania naturalnych placów zabaw, hortiterapia dla każdego, najnowsze badania dotyczące terenów biologicznie czynnych, inspiracje z Kraju Kwitnącej Wiśni a także instytucja gwarancji i rękojmi pod lupą adwokata. – zaznacza Judyta Więcławska, organizatorka Forum.

W ramach spotkania, Wojciech Januszczuk z Fundacji Krajobrazy opowie o realizowanym w Lublinie „Programie Estetyka”. – To autorskie narzędzie Fundacji Krajobrazy, mające na celu wypracowywanie dialogu i relacji mieszkaniec-krajobraz miasta w oparciu o partycypację społeczną. Całość działań realizowanych w ramach projektu ma na celu podnoszenie świadomości społecznej mieszkańców o ich wpływie na otoczenie i zmiany jakości przestrzeni, a w późniejszym etapie również na przyjęciu części odpowiedzialności za jej ochronę i standardy tworzenia terenów zieleni – tłumaczy Januszczyk.

Kooperacji z mieszkańcami przyjrzy się także dr inż. Maciej Żołnierczuk, który sygnalizuje że na podstawie wyników budżetów partycypacyjnych można zauważyć, że znaczna część projektów skierowanych do realizacji jest związana kształtowaniem zieleni.

– Jest to świadectwo potrzeb społeczeństwa w epoce postępującej „betonozy” podążającej niestety przed zrównoważonym rozwojem. Bardzo często percepcja krajobrazu wygląda zupełnie inaczej zza urzędowego biurka niż w przypadku codziennego użytkowania przez mieszkańców. Dlatego też dla zapewnienia synergii przestrzeni niezbędne jest współdziałanie – stwierdza Żołnierczuk. Podczas Forum „Miasto z natury” dokona przeglądu narzędzi wykorzystywanych do kształtowania ładu i sprawdzi czy przynoszą zamierzone efekty.

– Co więcej – dla naszych uczestników przewidzieliśmy bezpłatne konsultacje przedstawiciela Centrum Kontroli Placów Zabaw, dotyczące inwestycji i utrzymania placów zabaw – uzupełnia Judyta Więcławska.

Rejestracja na wydarzenie: https://forummiastoznatury.abrys.pl/

Rejestracja upoważnia do bezpłatnego wstępu na teren targów Green Days w dniu wydarzenia.

Czytaj więcej

Skomentuj