1 / 8

Rozpoczęła się pierwsza edycja Forum Zarządcy Zieleni, organizowana przy okazji premierowej odsłony targów Green Area Show. W spotkaniu bierze udział ponad 200 osób z całej Polski.

– Niezmiernie nam miło, że pierwsza edycja Forum spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Optymistycznie zakładaliśmy stu uczestników a zarejestrowało się przeszło dwa razy więcej. To dla nas znak, że tego typu spotkania są konieczne i z pewnością będziemy je dla Państwa realizować. Myślę że mogę już zdradzić, że kolejna tego typu inicjatywa już 13 lutego 2020 r. podczas Gardenii w Poznaniu – powiedziała podczas otwarcia Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”.

Dla kogo?

Wydarzenie kierowane jest do wszystkich osób odpowiedzialnych za kształtowanie i utrzymanie terenów zieleni: urzędników, zarządców, projektantów, wykonawców, nadzorców, a także do środowiska naukowego i przedstawicieli firm skupionych w branży ogrodniczej.

Do współtworzenia programu zostali zaproszeni przedstawiciele cenionych w środowisku stowarzyszeń, praktycy i osoby, które mają realny wpływ na podnoszenie jakości zieleni miejskiej w Polsce.

Ochrona drzew w mieście

Pierwsze wystąpienie należało do Tomasza Maksyma, pracownika Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, a także członka Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, który omówił przebieg prac nad polityką ochrony drzew w stolicy, które ZZM rozpoczął na początku 2018 r.

Obecnie, przy współpracy wszystkich jednostek miejskich oraz specjalistów branżowych, ma się stać dokumentem z zasadami i standardami prowadzenia prac przy drzewach obowiązującym wszystkie podmioty zarządzające zielenią w m.st. Warszawie, jak również inwestorów wykonujących prace na terenie Warszawy. Polityka ochrony drzew wraz z instrukcją przeglądów drzew pozwoli planować działania związane z inwentaryzacją, przeglądami i zlecanymi zabiegami, w ostateczności z niezbędnymi wycinkami wobec drzew znajdujących się pod opieką urzędników.

Rynek szkółkarski, podobnie jak każdy inny, podlega wpływom mód i trendów. Nowości roślinne polecane do miast, w dalszej części spotkania, pod lupę weźmie Grzegorz Falkowski ze Związku Szkółkarzy Polskich. – Osoby zawodowo związane z zarządzaniem zielenią obok walorów ozdobnych zwracają uwagę na cechy uprawowe roślin – wymagania, zdrowotność czy mrozoodporność. W ramach wykładu zostaną zaprezentowane wchodzące na rynek, jak i już zdobywające popularność, najnowsze odmiany roślin ozdobnych ukazane przez pryzmat możliwości ich stosowania na terenach zieleni publicznej i osiedlowej – zachęca prelegent.

W ostatnim czasie sporo uwagi poświęca się wprowadzaniu do przestrzeni miast łąk kwietnych. Stąd też dr inż. Maciej Żołnierczuk, specjalista ds. ochrony krajobrazu, w trakcie Forum położy na szale wszelkie ich wady i zalety. W ten sposób uda się odpowiedzieć na pytanie, czy w terenie zurbanizowanym warto inwestować w łąki kwietne, czy też powinny być one zarezerwowane tylko dla obszarów ruralistycznych.

W ramach Forum będzie także mowa m.in. o błękitno-zielonej infrastrukturze, oprogramowaniu dla projektantów zieleni miejskiej, paliwach alternatywnych przeciwko zmianom klimatu czy propozycji standardów dla branży architektury krajobrazu.

Współorganizatorem wydarzenia jest Grupa MTP.

Szczegółowa relacja z Forum pojawi się w listopadowym numerze “Zieleni Miejskiej”. Prezentacje prelegentów zostaną niebawem udostępnione na fanpage “Zieleni Miejskiej”.

Czytaj więcej

Skomentuj