Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Fundusz Dróg Samorządowych: Miasta bez pieniędzy na drogi, metropolie chcą zmiany przepisu

Fundusz Dróg Samorządowych: Miasta bez pieniędzy na drogi, metropolie chcą zmiany przepisu
szp
07.07.2020, o godz. 8:35
czas czytania: około 1 minuty
0

Przedstawiciele Unii Metropolii Polskich piszą do premiera, przypominając, że duże miasta zostały pozbawione możliwości dofinansowania budowy i remontów dróg. Apelują o zmiany w prawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Fundusz Dróg Samorządowych miał stanowić instrument wsparcia realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Został utworzony w celu przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu, które stanowi istotną barierę rozwoju gospodarki – zmniejsza aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów i ośrodków gospodarczych.

Brak odpowiednich połączeń drogowych utrudnia dostęp do regionalnych i lokalnych centrów rozwoju, a także komunikację między tymi ośrodkami a ich otoczeniem. Przyczynia się także do pogłębienia terytorialnego zróżnicowania poziomów aktywności gospodarczej.

UMP przypomina, że w 12 największych miastach zrzeszonych w Unii Metropolii mieszka ponad 6,7 mln mieszkańców Polski. To prawie 18% całej populacji kraju. Mieszkańcy i zlokalizowane w miastach przedsiębiorstwa wytwarzają 32% całkowitego PKB Polski. W 12 obszarach metropolitalnych ukształtowanych wokół dużych miast mieszka 16,1 miliona osób, czyli 42% całej ludności, wytwarzając aż 55% całkowitego PKB Polski.

„Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych nasi mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości korzystania ze środków przeznaczonych na budowę i modernizację dróg samorządowych” – piszą przedstawiciele UMP.

Apelują też do premiera Mateusza Morawieckiego o wykreślenie art. 4 ust. 1 pkt. 7 z ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych i umożliwienie miastom będącym siedzibami urzędów wojewódzkich i marszałkowskich korzystania ze środków z Funduszu Dróg Samorządowych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024