Gdańsk przybiera letnią szatę i zmienia ozdobne kwiaty. Usuwane z miejskich kwietników bratki i stokrotki zostaną rozdane mieszkańcom w ramach akcji „Zbrataj się z bratkiem, przygarnij stokrotkę”.

Posadzone wczesną wiosną bratki i stokrotki są jeszcze w dobrej kondycji i ozdobić mogą nie jeden balkon czy przydomowy ogród. W związku z tym, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zdecydował, że zamiast trafić na kompost, zostaną one wykopane i rozdane zainteresowanym mieszkańcom miasta. Tym razem w dobre ręce gdańszczan trafi około 8 tysięcy sztuk sadzonek.

Osoby wybierające się po kwiaty powinny wziąć ze sobą opakowania, najlepiej tacki lub doniczki.

W miejsce wiosennych kwiatów, zostaną posadzone te, które doskonale będą wyglądały i sprawdzą się w sezonie letnim. Sezonowe gatunki trafiły już do donic, kwietników i wież kwiatowych. Tego lata w Gdańsku dominować będą: begonie, petunie, smagliczki, aksamitki, starzec pospolity, kocanki, koleus, dalie oraz gaura.

Na szczególną uwagę zasługują kompozycje posadzone w wieżach kwiatowych. Zdobią one te miejsca w mieście, gdzie nie można założyć kwietnika. Składają się z blisko 100 skrzynek różnej wielkości, w których posadzonych zostało łącznie 2 640 sztuk roślin. Wieże znalazły swoje miejsce w Śródmieściu, przy ul. Opata Jacka Rybińskiego, ul. Gościnnej, ale także przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko oraz na Skwerze Józefa Piłsudskiego. W ramach tzw. drugiego nasadzenia posadzonych zostanie łącznie 31 062 sztuk kwiatów.

Czytaj więcej

Skomentuj