Temperatury nie pozostawiają wątpliwości, że rozpoczęło się lato. W Gdyni pogoda zachęca nie tylko do kąpieli morskich, ale też spacerów. Gdynianie i turyści szczególnie chętnie odwiedzają rejon mola Południowego czy bulwar Nadmorski, które teraz oferują dodatkowe zielone atrakcje.

– Wiemy, że mieszkańcy z uwagą śledzą miejskie działania w zakresie nasadzeń. Dlatego też tworzymy kolejne zielone enklawy w postaci parków kieszonkowych, pielęgnujemy kwiatowe łódki na ul. Świętojańskiej czy dbamy o estetykę rond i skwerów. Krótko mówiąc utrzymujemy zieleń miejską przez cały rok. Ale szczególnie teraz, w sezonie letnim, zachęcam do relaksu na skwerze Arki Gdyni w otoczeniu drzew i nadmorskich traw. Z kolei amatorzy spacerów powinni koniecznie odwiedzić rejon mola Południowego, gdzie rośnie fantastyczna, fioletowa kocimiętka. To idealny kadr do wakacyjnych zdjęć – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Inżynierowie z Referatu Zieleni i Estetyzacji Miasta Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni dbają, aby różnorodne kwiaty i byliny pięknie zdobiły miejskie zieleńce przez cały sezon letni. Aby osiągnąć ten efekt, począwszy od okresu wiosennego, wykonywane są na bieżąco prace pielęgnacyjne, takie jak m.in. pielenie, nawożenie i podlewanie roślin.

Wypoczynek pośród zieleni

W szczycie sezonu Gdynia oferuje wiele ciekawych miejsc, których sposób zagospodarowania zielenią miejską budzi bardzo pozytywne emocje i zachwyt zarówno mieszkańców, jak i turystów. Spacer w szpalerze drzew czy wypoczynek na ławce otoczonej kwietnym zieleńcem przynosi nie tylko wytchnienie, ale też jest ciekawą lekcją botaniki- dodaje Joanna Zielińska, przewodnicząca rady miasta.

Nasadzenia wykonywane są głównie w oparciu o koncepcje opracowywane przez Wydział Ogrodnika Miasta, a także w ramach zadań inwestycyjnych jednostek gminnych. Przy doborze roślin bierze się pod uwagę warunki panujące na danym skwerze, rondzie, pętli autobusowej czy przyulicznym pasie drogowym. Sezon letni to doskonały czas, w którym można wykorzystać kolorowy potencjał kwiatów. Są one bardzo wymagające i nie każdy gatunek nadaje się do nasadzenia, chociażby na wietrznej przestrzeni mola Południowego. Wybierane są takie gatunki roślin, które będą nie tylko cieszyć oko, ale będą w stanie oprzeć się wakacyjnemu słońcu i wiatrowi .

Na molo Południowym można podziwiać sosnę, trawy oraz kocimiętkę. Łącznie posadzono tam 393 sztuk roślin. Z kolei na skwerze Arki Gdynia na powierzchni 152 m2 posadzono trawy ozdobne z gatunku miskant chiński Kleine fontane.

Warto podkreślić, że po okresie kwitnienia zaplanowano jak co roku szereg działań polegających m.in. na usunięciu przekwitłych egzemplarzy, wymianie chorych, suchych egzemplarzy na nowe dostosowane do pory roku i miejskiego otoczenia.

Czytaj więcej

Skomentuj