GIOŚ potwierdza: Złote algi w rzece Pszczynce

GIOŚ potwierdza: Złote algi w rzece Pszczynce
R.G./PAP
13.07.2023, o godz. 14:34
czas czytania: około 2 minut
0

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził obecność złotych alg w rzece Pszczynka, powyżej zbiornika Łąka w gminie Pszczyna. W rezultacie rzekę i okoliczne zbiorniki objęto monitoringiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Laboratorium GIOŚ potwierdziło obecność złotej algi w ilości 4400 osobników na litr. Wyniki te dotyczą punktu na rzece Pszczynka, powyżej zbiornika Łąka niedaleko Pszczyny.

Zmienny poziom mikroorganizmów 

W efekcie, zgodnie z obowiązującymi procedurami, GIOŚ polecił ponowne badania pod kątem bieżącej analizy sytuacji na rzece Pszczynka. Badania te potwierdziły raz jeszcze obecność złotej algi, jednak tym razem w ilości 600 osobników na litr.

Raport z badań przesłano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, do wojewody śląskiego, a także do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W tym czasie poinformowano również wszystkie służby, celem podjęcia możliwych działań w ramach ich kompetencji.

Polecono również zwiększenie nadzoru i bieżące monitorowanie rzeki.

Niski poziom tlenu

Dodajmy, że rutynowe badanie rzeki na zlecenie Centralnego Laboratorium Badawczego, w efekcie którego wykryto złote algi wykonane zostało przez Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska (RWMŚ), GIOŚ w Katowicach.

Wówczas też okazało się, że w rzece przekroczono normy związane m.in. z niskim poziomem tlenu, a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował o wynikach tych badań inne służby i opinię publiczną.

Nie wykryto śniętych ryb

Następnie, śląscy inspektorzy przeprowadzili rozpoznanie w terenie pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń rzeki oraz śnięcia ryb. Inspektorzy nie znaleźli w rzece martwych ryb. Nie odnotowano także zanieczyszczeń wody. Dlatego zlecono pobranie prób pracownikom Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ i ostatecznie wykryto złote algi.

Stały monitoring Odry i innych wód 

Przy okazji warto dodać, że w konsekwencji dramatycznych wydarzeń – masowego śnięcia ryb na rzece Odrze – sprzed roku opracowano i wdrożono procedury o których szerzej pisaliśmy w artykule pt.: Tak działa stały monitoring Odry

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024