Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

GIOŚ potwierdza: Złote algi w rzece Pszczynce

GIOŚ potwierdza: Złote algi w rzece Pszczynce
R.G./PAP
13.07.2023, o godz. 14:34
czas czytania: około 2 minut
0

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdził obecność złotych alg w rzece Pszczynka, powyżej zbiornika Łąka w gminie Pszczyna. W rezultacie rzekę i okoliczne zbiorniki objęto monitoringiem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Laboratorium GIOŚ potwierdziło obecność złotej algi w ilości 4400 osobników na litr. Wyniki te dotyczą punktu na rzece Pszczynka, powyżej zbiornika Łąka niedaleko Pszczyny.

Zmienny poziom mikroorganizmów 

W efekcie, zgodnie z obowiązującymi procedurami, GIOŚ polecił ponowne badania pod kątem bieżącej analizy sytuacji na rzece Pszczynka. Badania te potwierdziły raz jeszcze obecność złotej algi, jednak tym razem w ilości 600 osobników na litr.

Raport z badań przesłano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, do wojewody śląskiego, a także do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W tym czasie poinformowano również wszystkie służby, celem podjęcia możliwych działań w ramach ich kompetencji.

Polecono również zwiększenie nadzoru i bieżące monitorowanie rzeki.

Niski poziom tlenu

Dodajmy, że rutynowe badanie rzeki na zlecenie Centralnego Laboratorium Badawczego, w efekcie którego wykryto złote algi wykonane zostało przez Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska (RWMŚ), GIOŚ w Katowicach.

Wówczas też okazało się, że w rzece przekroczono normy związane m.in. z niskim poziomem tlenu, a Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował o wynikach tych badań inne służby i opinię publiczną.

Nie wykryto śniętych ryb

Następnie, śląscy inspektorzy przeprowadzili rozpoznanie w terenie pod kątem ewentualnych zanieczyszczeń rzeki oraz śnięcia ryb. Inspektorzy nie znaleźli w rzece martwych ryb. Nie odnotowano także zanieczyszczeń wody. Dlatego zlecono pobranie prób pracownikom Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ i ostatecznie wykryto złote algi.

Stały monitoring Odry i innych wód 

Przy okazji warto dodać, że w konsekwencji dramatycznych wydarzeń – masowego śnięcia ryb na rzece Odrze – sprzed roku opracowano i wdrożono procedury o których szerzej pisaliśmy w artykule pt.: Tak działa stały monitoring Odry

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024