W dniu 30 czerwca 2023 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska zatwierdził Raport pn. “Kontrole oczyszczalni ścieków położonych w aglomeracjach o wielkości RLM ≥ 10 000 pod kątem oceny spełnienia warunków w zakresie jakości ścieków wprowadzonych do wód lub do ziemi, określonych w pozwoleniach wodnoprawnych i zintegrowanych, ze szczególnym uwzględnieniem substancji biogennych, wraz z pomiarami jakości ścieków odprowadzonych z tych oczyszczalni, wykonanymi na zlecenie WIOŚ zgodnie z obowiązującymi przepisami.”
Dokument ten został sporządzony na podstawie danych przedłożonych przez Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska, pozyskanych w ramach cyklu podczas przeprowadzonych kontroli w latach 2020-2022 r.
Co obejmowały kontrole?
Podczas trwania cyklu inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska skontrolowali łącznie 427 oczyszczalni ścieków, w zakresie oceny spełniania przez wybrane oczyszczalnie, wymagań jakościowych oraz ilościowych odprowadzanych ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem substancji biogennych. Podczas kontroli, dokonano oceny dla dwóch ostatnich pełnych okresów obowiązywania pozwoleń wodnoprawnych i zintegrowanych.
Pełną oceną za pierwszy okres objęto 427 oczyszczalni ścieków, natomiast za drugi okres – 425.
Podstawowe informacje pokontrolne
W pierwszym okresie poddanym ocenie stwierdzono niespełnienie warunków określonych w posiadanym pozwoleniu w zakresie:
- stanu i składu ścieków dla 42 z 427 (9,8%) skontrolowanych oczyszczalni,
- ilości odprowadzanych ścieków dla 20 z 427 (4,7 %) skontrolowanych oczyszczalni,
- stanu i składu ścieków oraz ilości odprowadzanych ścieków dla 6 z 427 (1,4 %) skontrolowanych oczyszczalni.
Natomiast w drugim okresie poddanym ocenie stwierdzono niespełnienie warunków określonych w posiadanym pozwoleniu w zakresie:
- stanu i składu ścieków dla 44 z 425 (10,4 %) skontrolowanych oczyszczalni,
- ilości odprowadzanych ścieków dla 17 z 425 (4,0 %) skontrolowanych oczyszczalni,
- stanu i składu ścieków oraz ilości odprowadzanych ścieków dla 5 z 425 (1,2 %) skontrolowanych oczyszczalni.
Analiza przedłożonych przez WIOŚ danych pozwoliła stwierdzić, że:
- znaczna część skontrolowanych oczyszczalni ścieków znajdujących się
w aglomeracjach o wielkości ≥ 10 000 RLM (395 z 406 tj. 97,3 %) uwzględnia
w aktualnie obowiązujących pozwoleniach biogeny. - W I okresie oceny:
- 385 z 427 (90,2 %) skontrolowanych oczyszczalni, spełniało warunki określone
w posiadanym pozwoleniu w zakresie stanu i składu ścieków, - 407 z 427 (95,3 %) skontrolowanych oczyszczalni, spełniało warunki określone
w posiadanym pozwoleniu w zakresie ilości odprowadzanych ścieków, - 421 z 427 (98,6%) skontrolowanych oczyszczalni, spełniało warunki określone
w posiadanym pozwoleniu zarówno w zakresie stanu i składu ścieków oraz ilości
odprowadzanych ścieków.
W II okresie oceny:
- 381 z 425 (89,6 %) skontrolowanych oczyszczalni, spełniało warunki określone
w posiadanym pozwoleniu w zakresie stanu i składu ścieków, - 408 z 425 (96,0 %) skontrolowanych oczyszczalni, spełniało warunki określone
w posiadanym pozwoleniu w zakresie ilości odprowadzanych ścieków, - 420 z 425 (98,8 %) skontrolowanych oczyszczalni, spełniało warunki określone
w posiadanym pozwoleniu zarówno w zakresie stanu i składu ścieków oraz ilości
odprowadzanych ścieków.
W 353 z 423 (82,7 %) próbkach ścieków oczyszczonych pobranych w trakcie kontroli, nie stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych stężeń wskaźników zanieczyszczeń określonych w posiadanych pozwoleniach.
Od 1 stycznia 2016 r. zaistniał obowiązek prowadzenia pomiarów w zakresie azotu ogólnego i fosforu ogólnego dla oczyszczalni ścieków w aglomeracjach o równoważnej liczbie mieszkańców od 10 000.
Na podstawie przedłożonych danych stwierdzono, że 11 z 406 (2,7 %) skontrolowanych oczyszczalni ścieków, zlokalizowanych w aglomeracji ≥ 10 000 RLM*, nie posiada w aktualnie obowiązujących pozwoleniach wodnoprawnych ustalonych warunków w zakresie biogenów.
*RLM aglomeracji to równoważna liczba mieszkańców aglomeracji obliczona na podstawie ścieków pochodzących od stałych mieszkańców aglomeracji. (W przeliczeniu: 1 RLM aglomeracji = 1 stały mieszkaniec aglomeracji), ścieków pochodzących z przemysłu w aglomeracji przy czym ładunek przelicza się zgodnie z art. 86 ust. 3 pkt 2 ustawy – Prawo wodne), a także ścieków od osób czasowo przebywających w aglomeracji w przeliczeniu: 1 RLM aglomeracji = 1 zarejestrowane miejsce noclegowe.
Raport dostępny jest tutaj: tutaj
Komentarze (0)