Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

GIS w wodociągach w Legionowie

GIS w wodociągach w Legionowie
R.G.
15.02.2024, o godz. 10:46
czas czytania: około 2 minut
0

Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o.o. wdraża nowoczesny system informacji geograficznej (GIS), czyli platformę do gromadzenia, zarządzania, a także analizowania danych. Na dalszym etapie realizacji tego projektu, system ten umożliwi stworzenie modelu hydraulicznego sieci wodociągowej, a także kanalizacyjnego przy użyciu danych pobieranych bezpośrednio z platformy GIS.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Docelowo, system zainstalowany w PWK „Legionowo” zyska funkcjonalności dotyczące modelowania parametrów takich jak m.in. ciśnienie i przepływy wody w przewodach. Natomiast wyniki zostaną przedstawiane bezpośrednio w platformie GIS.

Zalety modelu hydraulicznego 

Ważne w tym przypadku jest też to, że model hydrauliczny pozwoli na wykrycie niedrożnych przewodów, strat wody, odcinków sieci w których występuje zbyt małe ciśnienie, a po wprowadzaniu odpowiednich danych pomiarowych umożliwi również monitoring jakości wody.

Zgodnie z założeniami kierownictwa PWK „Legionowo” Sp. z o.o. system informacji geograficznej stanowić ma wsparcie dla Działu Eksploatacji PWiK. Dzięki temu, pracownicy legionowskich wodociągów wykonując swoje obowiązki służbowe  w terenie zyskają dostęp do map cyfrowych sieci.

Wiek, materiały i awarie 

Pracownicy PWK “Legionowo” będą też wiedzieli, jaki jest wiek instalacji, z jakiego materiału ją wykonano i czy w przeszłości na danym odcinku występowały awarie. Natomiast w przypadku zaistnienia awarii lub wycieku system wskaże, które zasuwy należy zamknąć, tak aby skutecznie zmniejszyć zasięg wyłączenia.

– Wchodząc w nową erę informatyzacji i cyfryzacji, PWK chce zapewnić wszystkim mieszkańcom Legionowa nieprzerwane dostawy zdrowej oraz czystej wody, a wszystko to w komfortowych i bezpiecznych warunkach – wyjaśnia Grzegorz Gruczek, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o.

Modernizacja infrastruktury 

Dodajmy, że PWK “Legionowo”, stawiając na wyższy poziom cyfryzacji i informatyzacji, w ostatnim czasie zmodernizowało infrastrukturę informatyczną poprzez wymianę serwerów i macierzy cyfrowych. Następnym przedsięwzięciem jest dalsze ulepszanie zdalnego odczytu wodomierzy. Z powodzeniem PWK w Legionowie wdrożyło nowoczesny system odczytu wodomierzy „IZAR NET 2”, który usprawnił pozyskiwanie odczytów, zmniejszając koszty i przyspieszając wystawianie faktur.

W efekcie, pracownicy, za pomocą nowoczesnego tabletu i innowacyjnego systemu pobierają odczyty w znacznie szybszy i dokładniejszy sposób. A specjalny moduł radiowy zamontowany na wszystkich wodomierzach pozwala na zdalny odczyt z ostatniego dnia miesiąca, zawsze o tej samej godzinie.

Eliminacja pomiarowych pomyłek 

– Dzięki jeszcze bardziej precyzyjnemu automatycznemu odczytowi unikamy takich sytuacji jak błędny stan licznika, czy pomyłka przy ręcznym wprowadzeniu danych – podkreśla Grzegorz Gruczek, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego „Legionowo” Sp. z o. o. – System rejestruje również wszelkie nieprawidłowości: przepływ wsteczny, wyciek wody albo brak przyrostu wskazań.

W PWK “Legionowo” wdrożono też nowoczesny system wymiany wodomierzy, w ramach którego monter wyposażony jest w drukarkę termiczną, urządzenie rejestrujące wodomierz oraz tablet do zbierania podpisu elektronicznego. Usprawnia to proces wymiany, unikając błędu spisania numeru wodomierza ręcznie. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B WK BDO OSADY ŚCIEKOWE WBINAR [19.11-28.11.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024