1 / 8

Samorząd Giżycka kupił sześć replik armat do Twierdzy Boyen, swojej największej atrakcji turystycznej. Pierwsze trzy działa już trafiły do cytadeli. Są to armaty nadające się do strzelania ładunkami pirotechnicznymi.

Przed warsztatem zbrojmistrza stanęły trzy z sześciu replik dział artyleryjskich wykonanych w ramach projektu renowacji. Dwa lata temu miastu udało się pozyskać fundusze na ten cel z Unii Europejskiej.

Przedsięwzięcie o wartości ponad 15 mln zł obejmuje remont i przebudowę budynku warsztatu zbrojmistrza w Twierdzy Boyen ze zmianą sposobu użytkowania, zakup wyposażenia niezbędnego do pełnienia nowej funkcji kulturalno-edukacyjno-wystawienniczej i zakup replik armat używanych historycznie w fortyfikacji.

Pierwsze trzy repliki armat wałowych kalibru 90 mm ustawiono kilka dni temu przed warsztatem zbrojmistrza. Armaty są replikami, ale mogą strzelać pirotechnicznymi ładunkami hukowymi. Będzie je można obejrzeć 11 sierpnia podczas inscenizacji niemiecko-rosyjskiej bitwy z 1914 r. Do tego czasu do twierdzy w Giżycku dotrze również pierwsza z trzech większych armat, kalibru 100 mm i długości 6 metrów.

Źródło: Twierdza Giżycko, Radio Olsztyn

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj