1 / 3

Nowy wodny plac zabaw zlokalizowany będzie w Gliwicach w parku Chopina. Mają być kolorowe wodotryski, brodziki i urządzenia do beztroskiej zabawy. Niestety w te wakacje nie będzie jeszcze można korzystać z wodnej atrakcji. Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie miał za zadanie zakończyć prace do 15 listopada.

Tryskający wodą tunel z kręgów, dwa urządzenia typu „pączek”, kwiat stokrotka, dwie palmy, liść, drzewko, wiaderka, parasol, armatka, dysze i kolorowe prysznice – w takie wielokształtne wodotryski będzie wyposażony wodny plac zabaw, który powstanie przy Domku Ogrodnika w parku Chopina w Gliwicach.

Plac powstanie na niezadrzewionej przestrzeni, zatem żadne drzewo, ani krzew nie zostaną wycięte – deklaruje Urząd Miasta w Gliwicach. Miejski Zakład Usług Komunalnych w Gliwicach właśnie ogłosił przetarg na budowę tej inwestycji.

Dostępny dla wszystkich

Plac o powierzchni 104 m2 będzie ogrodzony murkiem z betonu wodoodpornego, na którym zostaną zamontowane siedziska – murek będzie też pełnił funkcję ławek.
Na plac zabaw będzie można wejść przez oznakowane i wyłożone płytami antypoślizgowymi brodziki przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach oraz osób niewidomych. Przy brodzikach będą zamontowane prysznice zewnętrzne.

Poza kolorowymi wodotryskami, do dyspozycji miłośników zabawy w wodzie na świeżym powietrzu będą przebieralnie, leżaki obrotowe i parkingi rowerowe.

Teren zostanie obsiany trawą. Do wodnego placu zabaw zostanie doprowadzone przyłącze elektryczne i wodne oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej. W pobliżu stanie budynek technologiczny z sanitariatami oraz umywalniami damskimi, męskimi i przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, które będą czynne przez cały rok. Teren wodnego placu zabaw zostanie oświetlony.

Ma być ciepło, ekologicznie i bezpiecznie

Woda na placu zabaw będzie utrzymywana w temperaturze 26 st. C. Przy maksymalnym obciążeniu, basen każdego dnia będzie uzupełniany 12 m3 świeżej wody. Podstawą prawidłowej cyrkulacji wody będzie tzw. „system zamkniętego obiegu z czynnym przelewem”. Woda z placu będzie uzdatniana fizyczne i chemiczne – będzie filtrowana i dezynfekowana.

Z niecek brodzikowych trafi do zbiornika wyrównawczego poprzez fińskie rynny przelewowe. Ze zbiornika zasysana będzie pompami cyrkulacyjno-obiegowymi poprzez filtr wstępny, filtry ciśnieniowe, multifalową lampę UV i wymiennik basenowy. Do wody przed filtrami będzie dozowany koagulant, który poprawi parametry filtracji i środek do dezynfekcji wody.

Inwestycja zostanie sfinansowana z miejskiego budżetu. Miejski zarząd usług komunalnych, który zrealizuje inwestycję, ogłosił przetarg na budowę. Oferty można składać do 7 lipca. Zgodnie z dokumentacją przetargową wyłoniony w postępowaniu Wykonawca powinien zakończyć prace do 15 listopada. Wizualizacje placu zabaw przygotowała pracownia Architektoniczno-Urbanistyczna A3 Agnieszka Romanowska-Tarczyńska.

Czytaj więcej

Skomentuj