Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Gliwice zapowiadają nowe miejsca rekreacji

Gliwice zapowiadają nowe miejsca rekreacji
jw
15.04.2024, o godz. 12:48
czas czytania: około 3 minut
0

Kolejne tereny zieleni wypięknieją w Gliwicach, a mieszkańcy zyskają atrakcyjne miejsca rekreacji. Właśnie trwają przygotowania do inwestycji w śródmieściu oraz w Łabędach. Będzie więcej zieleni oraz małej architektury sprzyjającej biernemu i czynnemu wypoczynkowi. Wśród nic m.in. ławki parkowe, podesty do siedzenia czy stoły do gry w szachy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Gliwice zyskają nowe miejsca rekreacji. Jeszcze w tym miesiącu miasto złoży wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych zagospodarowania zielonej alejki wraz ze stawem, prowadzącej od ul. Nadrzecznej w kierunku ul. Góry Chełmskiej.  Także w kwietniu ogłoszony ma zostać przetarg na projekt zagospodarowania terenu wokół łabędzkiego stawu Szuwarek.

Miejska inwestycja w miejsca rekreacji

Alejka prowadząca od ulicy Nadrzecznej w kierunku ul. Góry Chełmskiej obsadzona jest lipami drobnolistnymi i przebiega pomiędzy ogródkami działkowymi. Jest ogólnodostępna, a teren urozmaica niewielki, częściowo zarośnięty obecnie staw wraz z przestrzenią doskonale nadającą się do wypoczynku.

Nie wszyscy gliwiczanie znają to miejsce, ale cisza, bliskość natury i przyjemna aura na pewno przyciągną więcej spacerowiczów i rowerzystów. Celem miejskiej inwestycji jest uporządkowanie tej niewątpliwie atrakcyjnej przestrzeni, wyeksponowanie jej parkowego charakteru oraz zwiększenie bioróżnorodności. Walorem będzie urządzenie wygodnego i estetycznego miejsca relaksu dla mieszkańców.

Miejski Zarząd Usług Komunalnych, który odpowiada za to zadanie, ma już gotowy projekt zagospodarowania. Wykonała go gliwicka pracownia 44STO, która zajmowała się wcześniej m.in. parkiem Chrobrego i projektem skweru Europejskiego nad DTŚ. MZUK posiada już także wszystkie niezbędne zgody na realizację, a obecnie miasto stara się o pozyskanie dofinansowania zadania z funduszy europejskich.

W ramach inwestycji zostanie wykonana m.in. modernizacja nawierzchni głównej alei, przy czym na czas prac obowiązywać będzie projekt dotyczący strefy ochrony drzew. Powstanie też ścieżka spacerowa wokół stawu, z nawierzchnią mineralną, dostosowana dla osób ze specjalnymi potrzebami. Staw zostanie odpowiednio wyeksponowany, oczyszczony, a jego brzegi będą umocnione. Projekt obejmuje nasadzenia z roślin typowych dla siedlisk wilgotnych w postaci rabat bylinowych, krzewów i drzew zmieniających się sezonowo i dodających temu miejscu atrakcyjności. Wypoczynkowi wśród zieleni służyć będą nowe elementy małej architektury: ławki parkowe, podesty do siedzenia czy stoły do gry w szachy.

Przy stawie Szuwarek w Łabędach

– Gliwice to dynamicznie rozwijające się miasto, w którym mieszkańcy muszą mieć miejsca do wypoczynku, do chwili relaksu. Każdy, nawet niewielki teren, jest niezwykle cenny. Przykładamy ogromną wagę do urządzania przestrzeni, w których gliwiczanie w różnym wieku mogą w spokoju poszukać oddechu od codzienności, spędzić miło czas z rodziną czy przyjaciółmi. Dlatego systematycznie pielęgnujemy parki i skwery, tworzymy nowe miejsca rekreacji i zagospodarowujemy nie w pełni wykorzystywane tereny w różnych częściach miasta tak, aby były jak najbliżej mieszkańców – mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Szykuje się nowa odsłona zielonego terenu przy stawie Szuwarek w Łabędach, zlokalizowanego przy ul. Makuszyńskiego. W tym miesiącu MZUK ma ogłosić przetarg na opracowanie projektu jego zagospodarowania wraz z modernizacją sąsiadujących z nim boisk sportowych.

Zaplanowano oczyszczenie i rekultywację zbiornika wodnego oraz skarp wraz z wykonaniem nasadzeń roślin charakterystycznych dla strefy nadbrzeżnej. Powstaną alejki dla pieszych wokół stawu oraz dojście dla pieszych prowadzące od ul. Boya-Żeleńskiego. Na zielonym terenie w przy stawie stworzona zostanie strefa rekreacyjna oraz wypoczynkowa dla mieszkańców. Będą tam ławki, leżaki, stoliki szachowe i stojaki rowerowe. Teren zyska też oświetlenie, a dodatkowo upiększą go nowe drzewa, krzewy, byliny oraz rośliny cebulowe dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych, atrakcyjne w różnych porach roku.

Zmodernizowane zostaną również boiska sportowe przy ul. Literatów/ Kownackiej. W komfortowych warunkach będzie można pograć w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną czy ręczną. Przewidziano również m.in. utworzenie strefy street workout oraz montaż urządzeń siłowych.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024