Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Gliwicki Rynek będzie bardziej zielony

Gliwicki Rynek będzie bardziej zielony
jw
24.03.2022, o godz. 9:31
czas czytania: około 2 minut
0

Ruszają prace przy upiększaniu Rynku. W historycznej przestrzeni pojawią się nowe rośliny oraz estetyczne elementy małej architektury. Zanim Rynek wypięknieje, w pierwszej fazie zadania konieczne jest przeprowadzenie prac ziemnych, co wiąże się z czasowymi niedogodnościami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wygrodzenie, zabezpieczenie terenu i demontaż starych elementów małej architektury to pierwsze z prac, które rozpoczną się już 24 marca – informuje Zarząd Dróg Miejskich, odpowiadający za zmiany w zagospodarowaniu gliwickiego Rynku. Docelowo w tym miejscu nasadzonych zostanie 11 platanów klonolistnych. Pojawią się też tulipany botaniczne, czosnki ozdobne, hortensje, róże i cisy. Zamontowane zostaną nowe ławki. Celem jest stworzenie w sercu miasta jeszcze bardziej przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców i gości odwiedzających Gliwice.

Przy jak najmniejszych utrudnieniach

ZDM zapewnia, że prace zostaną tak zorganizowane, aby czasowe utrudnienia dla spacerowiczów, a także dla restauratorów prowadzących tam swoje punkty gastronomiczne, były jak najmniejsze. Prowadzone będą etapami, na poszczególnych pierzejach. Nie zakłócą one (w miarę możliwości) korzystania z płyty Rynku. Funkcjonowanie ogródków letnich zostanie ograniczone tylko w części.

– Zajęcie miejsca pod kawiarenki w trakcie prowadzenia robót będzie możliwe w ograniczonym zakresie, po indywidualnym uzgodnieniu z ZDM i pod warunkiem, że zapewnione zostanie bezpieczeństwo osób przebywających w letnich ogródkach. Zaraz po zakończeniu prac w danej pierzei restauratorzy będą mogli wystąpić o wydanie zezwolenia na ustawienie w tym miejscu swoich kawiarenek w pełnym zakresie – zapewnia Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

System antykompresyjny dla optymalnego rozwoju drzew

Przypomnijmy, że gliwicki ZDM po raz pierwszy zastosuje do sadzenia drzew w gruncie tzw. system antykompresyjny, dzięki któremu będzie można zapewnić platanom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie. Wysoka zieleń uzupełniona zostanie o kompozycje z krzewów, bylin i kwiatów umieszczonych na kilkunastu niskich rabatach. Gatunki roślin dobrane zostaną w taki sposób, aby urozmaicać przestrzeń Rynku przez większą część roku. Końcowy efekt prac na Rynku powinniśmy zobaczyć jesienią.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024