Gminy nie wiedzą, skąd wziąć pieniądze na usuwanie nielegalnych składowisk

Gminy nie wiedzą, skąd wziąć pieniądze na usuwanie nielegalnych składowisk
sr
11.03.2019, o godz. 12:55
czas czytania: około 3 minut
0

Gminy nie mają pieniędzy na usuwanie skutków nielegalnego porzucania odpadów. To koszty sięgające nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Czy znajdą się na to środki w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Obowiązek finansowania skutków nielegalnego postępowania z odpadami w tym porzucenie składowiska leży po stronie właściciela, którego w wielu przypadkach trudno namierzyć. Problem pozostaje nie rozwiązany, degradacja środowiska postępuję, a kosztami usunięcia odpadów obarczane są samorządy. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich nie powinno tak być – wsparcia gminom powinno udzielić państwo.

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje

O wsparcie dla samorządowców w zakresie usuwania porzuconych odpadów apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwraca się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, pytając o możliwe współfinansowanie gmin w usuwaniu odpadów. Chodzi głównie o miejsca, których gminy nie są właścicielami i nie pozostają w ich użytkowaniu wieczystym.

RPO pytał o to NFOŚiGW jeszcze w roku 2018. W odpowiedzi poinformowano, że gmina może dostać dotację Funduszu do wysokości do 80 proc. kosztów pod warunkiem, że odpady będą zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi.

Po drugie – składowane odpady „muszą powodować nieodwracalne szkody dla środowiska, a miejsce ich składowania musi być własnością gminy lub Skarbu Państwa”. – Gmina może też dostać pożyczkę do 100 proc. kosztów na usunięcie odpadów, gdy uchyla się od tego ich posiadacz – podaje RPO, podkreśla jednak, że gminy rzadko decydują się na takie pożyczki.

NFOŚiGW chce nowelizacji 

Zdaniem NFOŚiGW kluczowe z punktu widzenia finansowania usuwania skutków porzucanych odpadów jest nowelizacja ustawy o odpadach z września ubiegłego roku. Dokument określa metody postępowania z nielegalnie magazynowanymi lub porzucanymi odpadami – zawiera m.in. zapisy o finansowym zabezpieczeniu roszczeń przez gospodarującego odpadami na poczet likwidacji ewentualnych skutków nielegalnego postępowania odpadami. Dotyczy to jednak eliminowania tego typu naruszeń w przyszłości.

Fundusz dodaje, że zmiany te będą miały swoje odbicie w ofercie skierowanej do gmin, a metody finansowania porzuconych odpadów będą dopasowane do potrzeb.

Póki co, zdaniem RPO wsparcie jest niewystarczające. – Trudno bowiem inaczej wytłumaczyć fakt, że w ciągu trzech lat (2015-2017) obowiązywania programu priorytetowego +Ochrona powierzchni ziemi+, złożono jedynie dwa wnioski o przyznanie pożyczki na ten cel – oba zostały zresztą odrzucone” – podaje rzecznik..

RPO niepokoi również fakt uzależnienia zmian, które potrzebne są tu i teraz od nowelizacji ustawy o odpadach. W piśmie do funduszu czytamy, że prace nad projektem nowelizacji, mimo upływu wielu miesięcy, pozostają nadal na etapie rządowym.

– Z uwagi na zakres zmian przewidywanych w tym – liczącym wraz z uzasadnieniem niemal 500 stron – projekcie, trudno uznać za przesądzone jego rychłe uchwalenie nawet w razie niezwłocznego skierowania do Sejmu RP. Tymczasem, media cyklicznie donoszą o nowo odkrywanych nielegalnych magazynach lub składowiskach odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych zagrażających zdrowiu i życiu okolicznych mieszkańców” – głosi pismo RPO do NFOŚiGW.

Dlatego Rzecznik zwraca się z prośbą o “pilne podjęcie prac w celu zmiany obowiązujących obecnie programów Funduszu dla zapewnienia gminom instrumentów finansowych adekwatnych do istniejącego problemu”.

Przypomnijmy, ze zgodnie z prawem obowiązek usunięcia odpadów z nielegalnego składowiska spoczywa na ich posiadaczu. Jeśli jednak nie wywiązuje się on z tego obowiązku  usunięcie odpadów spada głównie na gminy – zwykle w formie tzw. zastępczego wykonania decyzji. Jak podkreśla Rzecznik, muszą one wyasygnować środki na ten cel, przy często iluzorycznej szansie na ich zwrot od posiadacza odpadów, a kwoty te często  wynoszą od kilku do kilkudziesięciu milionów zł.

Źródło: samorząd.pap.pl

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024