1 / 9

Dziesięć dorodnych sadzonek klonów polnych pojawiło się w parku Górczyńskim w Gorzowie Wielkopolskim, w okolicach fontanny. Drzewka, podczas symbolicznej inauguracji programu zielonych inicjatyw w Gorzowie, na dwa dni przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny, posadzili wiceprezydenci miasta wraz z zaproszonymi gośćmi.

Gorzów to miasto zielone. Miasto ma dziewięć parków, liczne skwery, zieleńce, a w granicach administracyjnych miasta znajduje się również rezerwat przyrody i lasy. Od wielu tygodni prezydent miasta wraz ze współpracownikami realizuje działania, które mają sprawić że Gorzów pozostanie zielonym miastem na zawsze. Są one zaplanowane na cały rok.

W trosce o zieleń

– W obliczu zmian, jakich dokonujemy przy okazji inwestycji, musimy z jeszcze większą starannością dbać o zieleń w mieście, pielęgnować ją i wpłynąć na powiększenie jej areału. Dodatkowo, trwająca od ponad roku pandemia, pokazuje jak ważna jest zieleń w trudnej sytuacji, ponieważ stanowi bezpieczną przestrzeń do wypoczynku. To szczególnie ważne dla mieszkańców miast – podkreśliła wiceprezydent Małgorzata Domagała.

– Pamiętamy, że Gorzów to zielone miasto. Wynika to również z przygotowywanego właśnie strategicznego dokumentu o rozwoju Gorzowa w najbliższym dziesięcioleciu. Nie zmieniamy tego, a wręcz chcemy, by było jeszcze lepiej i mamy ma to plan – zaznaczył wiceprezydent Jacek Szymankiewicz.

Wiceprezydenci Agnieszka Surmacz, Małgorzata Domagała i Jacek Szymankiewicz oraz przewodniczący gorzowskiej Rady Miasta Jan Kaczanowski, działający w imieniu prezydenta Jacka Wójcickiego, w obecności gości oraz dziennikarzy, zainaugurowali plan zielonych inicjatyw w mieście. A przy okazji, na dowód troski o przyszłość Gorzowa, posadzili dziesięć klonów polnych. Każdemu z nich nadano symboliczne imię.

Swoje drzewa posadził również dyrektor generalny Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego Roman Sondej oraz dyrektor Biura Wojewody Karol Zieleński. Jedno drzewo otrzymało nazwę zaproponowaną przez wicemarszałka województwa lubuskiego Łukasza Poryckiego, który musiał w ostatnich chwilach odwołać swój udział w wydarzeniu.

Konkursy o zielone granty i ogród społeczny

Do eko działań mieszkańcy Gorzowa maja być zapraszani przez cały rok. Zaczęto od ogłoszenia dwóch konkursów: na mini zielone granty oraz na ogród społeczny. Pierwszy w Gorzowie ogród społeczny, w realizacji którego samorząd będzie wpierał mieszkańców.

W międzyczasie prezydent miasta powołał interdyscyplinarny zespół urzędników, którzy kompleksowo mają się zająć się przyszłością zieleni w mieście. Zespół jest już po pierwszym spotkaniu, kolejne zaplanowane jest jeszcze w marcu. Następną okazją do eko działań będzie przesunięty, z powodu pandemii, miejski pierwszy dzień wiosny. Wówczas, wspólnie z Nadleśnictwem Kłodawa i Gorzowskim Rynkiem Hurtowym, rozdane maja być mieszkańcom drzewka do posadzenia w przydomowych ogródkach, na działkach i na skwerach.

Plan zielonych działań na cały rok

Ponadto, przez cały rok, na terenie miasta posadzonych ma być ponad pół tysiąca drzew w ramach nasadzeń kompensacyjnych. Miasto planuje założenie łąk kwietnych w sześciu lokalizacjach, na powierzchni ponad 4 550 mkw. Maja być też prowadzone działania edukacyjne i promujące troskę o zieleń w najbliższym otoczeniu. Wydział Ochrony Środowiska przygotował na ten rok 10 konkursów i zielonych projektów, skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Czytaj więcej

Skomentuj