Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Gospodarka odpadami przed małym trzęsieniem ziemi. To może być wstrząs dla jej fundamentów

Gospodarka odpadami przed małym trzęsieniem ziemi. To może być wstrząs dla jej fundamentów
Bartłomiej Leśniewski
16.05.2023, o godz. 12:27
czas czytania: około 3 minut
0

Unijne rozporządzenie PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation) wstrząśnie fundamentami polskiej gospodarki odpadami – oceniają uczestnicy 15 konferencji „Roadshow – mechaniczne i biologiczne przetwarzanie odpadów”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Konferencja trwa od wtorku 16 maja 2023, w trzech miejscach Wielkopolski: Uniejowie, Jarocinie i instalacji Orli Staw. Organizatorem jest Abrys, wydawca Portalu Komunalnego. Konferencja rozpoczęła się tradycyjnie od analizy morfologii statystycznego, polskiego “żółtego worka” (na zdj.). Jakie będą rezultaty tej analizy w przyszłości?

PPWR w teorii

Komisja Europejska planuje, by Packaging and Packaging Waste Regulation zostało przyjęte jeszcze w tym roku w formie rozporządzenia. A więc aktu, który w przeciwieństwie do dyrektywy nie wymaga dalszych krajowych prac nad implementacją. Obowiązuje z mocy prawa, od momentu ogłoszenia. W wypadku PPWR w wielu wypadkach przewidziano dwuletnie okresy dostosowawcze. Efektywnie całość rozporządzenia ma wejść w życie w 2025 roku.

Do tego czasu trzeba będzie wprowadzić szereg kompleksowych zmian. PPWR dotyczy bowiem wszystkich opakowań i obejmuje cały cykl ich życia, kładąc obowiązki nie tylko na producencie, ale na każdym uczestniku łańcucha wartości. Obowiązki te dotyczą zrównoważonego rozwoju w zakresie wpływu na środowisko oraz oznakowania warunkującego wprowadzenie na rynek, a także zbiórki, uzdatniania oraz recyklingu odpadów opakowaniowych, a zatem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Projekt ma na celu wsparcie transformacji w kierunku Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ) poprzez wprowadzenie wymogów zgodnych z hierarchią postępowania z odpadami.

PPWR w praktyce

– W praktyce pełne wprowadzenie zmian oznaczanie wstrząs dla fundamentów polskiej gospodarki odpadowej – mówi Krzysztof Kawczyński, przewodniczący Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej.

Podkreśla, że krytycznie zmieni się strumień odpadów w Polsce. Po pierwsze jakościowo, co oznacza, że w miarę rozbudowy narzędzi PPWR coraz więcej masy polskich odpadów komunalnych nadawać się będzie do recyklingu. Po drugie – zmieni się kierunek biegu tego strumienia, być może z ominięciem małych, gminnych instalacji.

– Staniemy przed koniecznością kosztownej rozbudowy systemu zbiórki i selekcji odpadów. Obawiam się, że to nie tylko przełoży się to negatywnie na cenach produktów ostatecznych oferowanych klientom w sklepach, ale i na kosztach zbiórki i selekcji odpadów. Obawiam się też dysfunkcji najmniejszych gminnych systemów gospodarki odpadami. Przewiduję, że okres turbulencji związanych z PPWR potrwa pięć lat, a „walec już zaczął się toczyć” – mówi Krzysztof Kawczyński.

Zwraca uwagę na to, że prace studyjne nad rozporządzeniem zakończyć się mają jesienią tego roku. – Dlatego apeluję, by nasz rząd włączył się do nich jak najszerzej już teraz. Gdy etap prac studyjnych zakończy się, wprowadzenia jakichkolwiek zmian będzie utrudnione – mówi.

System kaucyjny i zainteresowanie biogazem

Celom PPWR służyć ma wprowadzeni w Polsce systemu kaucyjnego. O postępach prac nad jego wprowadzeniem informował Robert Chciuk, dyrektor Departament Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

– Nasz projekt jest już gotowy. W mojej ocenie w toku prac nad projektem udało się wypracować satysfakcjonujący wszystkich interesariuszy kompromis. Projekt skierowaliśmy do Rady Ministrów – mówił Robert Chciuk.

Czym instalacje komunalne mogą powetować sobie ewentualne straty? Uczestnicy konferencji najczęściej wymieniali inwestycje w pozyskiwanie biogazu z odpadów komunalnych. – W tej chwili jesteśmy w trakcie naboru wniosków o wsparcie budowy komunalnych instalacji do produkcji biogazu w programie wartym 1,5 mld zł. Ale pragnę zapewnić, że środków na ten cel może być znacznie więcej. Już są dostępne alternatywne dla obecnego programu źródła wparcia, pracujemy na kolejnymi – mówił Dominik Bąk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W Polsce odpady frakcji bio stanowią ok. 30% ogółu wytwarzanych odpadów. Poddanie ich recyklingowi poprzez fermentację to w praktyce jeden z warunków uzyskania przyzwoitych poziomów recyklingu.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024