Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Gospodarka odpadami w Polsce, czyli ciągłe zmiany prawa i konieczność inwestycji

Gospodarka odpadami w Polsce, czyli ciągłe zmiany prawa i konieczność inwestycji
jwo
01.09.2021, o godz. 12:38
czas czytania: około 3 minut
0

W Wiśle rozpoczęła się konferencja z transmisją online "Kompleksowa gospodarka odpadami". Prelegenci rozmawiają o aktualnym stanie systemu odpadowego, realiach prawnych oraz największych wyzwaniach, jakie czekają branżę w kolejnych latach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Na wstępie Robert Rosa z firmy Abrys przedstawił jedno z najważniejszych zagadnień dla przyszłości gospodarki odpadami w Polsce – taksonomię funduszy unijnych. – Taksonomia dotknie każdego uczestnika rynku, to jest pewne – podkreślił Robert Rosa. 6 września kończą się działania związane z tzw. pierwszym aktem delegowanym taksonomii. Do tej pory w dokumencie nie uwzględniono spalarni odpadów.

Istotny wpływ na rynek odpadów może mieć też pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii “Fit for 55”. Jedno z wielu jego założeń to np. osiągnięcie do 2030 r. 40% udziału źródeł odnawialnych w unijnym miksie energetycznym.

Wspomniany pakiet jest aktualnie głęboko analizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, co podkreślił podczas konferencji jego dyrektor – Krystian Szczepański.

Gospodarka odpadami i nowelizacje

Według szacunków IOŚ-PIB, w 2035 r. będziemy w Polsce wytwarzać ok. 17 mln ton odpadów komunalnych rocznie. W 2034 r. instalacje odpadowe mają być gotowe do przetworzenia 5,7 mln ton selektywnie zebranych odpadów rocznie. W przypadku odpadów z tworzyw sztucznych z danych BDO wynika, że instalacje przetwarzają ok. 2 mln ton plastików rocznie.

Gospodarka odpadami bezustannie poddawana jest w Polsce kolejnym nowelizacjom. Trwają konsultacje systemu ROP, wkrótce pojawi się projekt systemu kaucyjnego, a podpisana przez prezydenta została niedawno kolejna zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Drogę do jej przyjęcia i najważniejsze nowości przedstawił Maciej Kiełbus z kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners. Przypomnijmy, że nowelizacja trafiła do do Sejmu bez konsultacji z samorządami. Gminy żądały gruntownych zmian lub całkowitego wycofania nowelizacji.

Jedną z głównych zmian wprowadzonych w nowelizacji ustawy o ucpg jest ustalenie maksymalnej stawki za gospodarkę odpadową naliczanych metodą wodną. Nowości dotyczą też m.in. indywidualizacji rozliczeń w zabudowie wielolokalowej, metod ustalania opłaty czy deklaracji śmieciowych i ich weryfikacji.

Potrzebne inwestycje

Gospodarka odpadami cały czas potrzebuje ogromnych inwestycji. Jak ocenił Dominik Bąk z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, do 2034 r. z uwzględnieniem spalarni potrzeba ok. 40 mld zł na modernizację i budowę nowych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych.

Kto za to zapłaci? Dzisiaj w dużej mierze za system gospodarki odpadami płacą mieszkańcy. Dokładają do niego też producenci, a kolejne źródła finansowania to sprzedaż surowców i produktów oraz energii. Dostępne są liczne dofinansowania, jednak w ostatnich latach nie wykorzystano aż 3 mld zł na nowe inwestycje.

Obecnie NFOŚiGW dla gospodarki odpadami oferuje pieniądze w programach:

  • Racjonalna gospodarka odpadami,
  • Ochrona powierzchni ziemi,
  • Usuwanie folii rolniczych,
  • Usuwanie porzuconych odpadów,
  • współfinansowanie projektów z POIiŚ.

Nie bez znaczenia dla całego systemu odpadowego jeśli chodzi o finansowanie będzie także wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dziś cały czas jesteśmy jednym z “najtańszych” krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o opłaty za wprowadzanie na rynek opakowań, o czym przypomniał Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej.

Prelegent ocenił, że ROP ma szanse pozytywnie wpłynąć na rynek gospodarki odpadami. Nowy system przyniesie nowe miejsca pracy, lepsze wykorzystanie surowców wtórnych oraz nowe inwestycje i innowacyjność.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024