


![Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/226a2526-768x512.jpg.pagespeed.ce.QV0z8u3iuR.jpg)

Prezydent Elbląga przedstawił propozycję niższych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które zostaną poddane pod głosowanie na najbliższej sesji Rady Miejskiej.
Ekosystem – spółka odpowiedzialna za gospodarkę odpadami we Wrocławiu – uruchomił specjalną wyszukiwarkę, dzięki której można sprawdzić jakie odpady powinny trafić do jakich pojemników.
W Polsce wciąż bardzo niewielka część odpadów podlega recyklingowi. Aż 87 proc. odpadów trafia na wysypiska. To ponad dwukrotnie więcej niż wynosi unijna średnia, którą zawyżają przede wszystkim nowe kraje członkowskie. Świadomość ekologiczna i poziom recyklingu powoli jednak rosną, również przez obowiązujące w Polsce unijne wymogi.
Związek Miast Polskich postuluje jak najszybsze zmiany w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów.
W Białymstoku zakończono rozstawianie ponad 500 gniazd do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W gniazdach prowadzona jest dobrowolna selektywna zbiórka papieru oraz plastiku, opakowań wielomateriałowych i drobnego złomu.











