Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń przekazał w poniedziałek, że trwają rozmowy z ministerstwem klimatu i środowiska na temat docelowego miejsca składowania odpadów po powodzi. Dodał, że obecnie jest wstępna zgoda na wywożenie "czym się da, byle tylko wywieźć" rzeczy zagrażających epidemiologicznie.
- Skalę zniszczeń w Kłodzku po fali powodziowej, która przeszła przez to miasto tydzień temu, obrazuje ogromna ilość śmieci wywożonych z tego miasta. Do poniedziałku wywieźliśmy z Kłodzka 450 ton śmieci. Szacujemy, że będzie ich jeszcze tysiąc – powiedział PAP burmistrz tego miasta Michał Piszko.
W odpowiedzi na skutki powodzi, która dotknęła mieszkańców Nysy, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wysyła konwój specjalistycznego sprzętu oraz zespół swoich pracowników do pomocy w działaniach ratunkowych i oczyszczaniu zalanych terenów.
Spółka Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wlkp. rozpoczyna inwestycję polegającą na modernizacji linii sortowniczej. Koszt inwestycji wynosi 10 mln zł – poinformowała na swoim profilu społecznościowym prezydent miasta Beata Klimek.
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu nie pozostaje obojętne na dramat zalanych falą powodziową gmin. Ostatnio miejska spółka zawiozła wodę dla powodzian oraz 50 szt. łopat, a w piątek 20 września na tereny popowodziowe ruszyła ekipa ochotników z MPO, by nieść pomoc na miejscu tragedii. Do dyspozycji zalanych miejscowości w gminach Kłodzko i Lądek-Zdrój będą chętne do pracy ręce 3 pracowników MPO oraz śmieciarka.