




Zakończyła się budowa instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów w Kłodzie k. Piły (woj. wielkopolskie). Nowo powstała instalacja, wspólnie z działającą od 2011 r. częścią mechaniczną, uzyskała status RIPOK.
Rząd chce wprowadzić zachęty dla segregujących odpady. Nagrodą będzie to, że niesegregujący zapłacą cztery razy więcej od prowadzących selektywną zbiórkę. Gminy zacierają ręce.
Sytuacja powtarza się od lat: urzędnicy narzekają na turystów, którzy śmiecą, a turyści narzekają, że toalety są za drogie, a koszy jest za mało. Tymczasem problem jest stary i – jak się okazuje – trudny do rozwiązania.
Zastrzeżenia względem proponowanych przez resort środowiska zmian w przepisach ustawy o czystości i porządku w gminach zgłasza Związek Miast Polskich. Samorządowcy uważają, że nowelizacja ograniczy udział gmin w gospodarce odpadami. Związkowcy apelują o rozsądek i elastyczność w kontekście obowiązku prowadzenia selektywnej zbiórki.
Służby apelują do mieszkańców Prawobrzeża w Szczecinie o zamykanie okien. W akcji bierze udział prawie 40 jednostek ze Szczecina i okolicznych gmin.











