




Środa 17 maja była pierwszym dniem obrad jubileuszowego Zjazdu Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, który odbywa się w Serocku. 25 lat organizacji to doskonały moment, by przeanalizować jak zmieniała się branża gospodarki odpadami.
Unia Europejska dąży do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Główne cele tej drogi zostały postawione – niesłusznie – przed podmiotami gospodarującymi odpadami komunalnymi, twierdzi dr Marek Goleń z SGH i IGOZ.
Jaki powinien być optymalny skład kompozytów, na bazie których powstaną tzw. inteligentne opakowania żywności? Badają to naukowcy z Zabrza we współpracy z jedną z brytyjskich uczelni. Materiały muszą rozkładać się w kontrolowany sposób, aby nie zanieczyszczały środowiska, a dodatkowo powinny mieć właściwości antybakteryjne.
Jak gospodarka odpadami wyglądała 25 lat temu i w jakim obecnie jest stanie, a także jakie są perspektywy jej rozwoju - tego będzie można się dowiedzieć na jubileuszowym zjeździe Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.
Kamery miejskie zarejestrowały słonia, spacerującego nocą w okolicach Wildy i Starego Rynku. Nie wiadomo skąd się wziął ani dokąd poszedł. Kolejnego dnia rano na poznańskich ulicach pojawiły się 100-kilogramowe odchody. To część nowej kampanii społecznej miasta.











