Szara sfera w gospodarce odpadami trzyma się mocno, nie stworzono niezbędnych warunków do monitorowania rynku i właściwego nimi zarządzania, poziom selektywnego zbierania odpadów jest niski, a resort klimatu nie stworzył na czas odpowiednich aktów prawnych – wylicza Najwyższa Izba Kontroli.
Obowiązkiem wpisu do BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) objęte są podmioty, które: wytwarzają odpady i prowadzą ewidencję odpadów; wprowadzają na rynek krajowy produkty w opakowaniach, pojazdy, oleje, smary, opony, baterie bądź akumulatory, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny; producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań.
Stan bioróżnorodności pogarsza się szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości, co podkopuje fundamenty naszych gospodarek, bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie i jakość życia - oceniło w poniedziałek Światowe Forum Ekonomiczne, komentując szczyt ONZ poświęcony bioróżnorodności - COP 15.
W ostatnim czasie jednym z obszarów, na którym koncentrują się organy podatkowe z perspektywy uszczelnienia systemu podatkowego, jest branża gospodarowania odpadami. Raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie: współpraca Krajowej Administracji Skarbowej z branżą hazardową i odpadową” Global Compact Board Poland z 31 maja 2022 r. jest swego rodzaju potwierdzeniem istotności tematu.
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dwiema dużymi awariami BDO. Nie dalej jak wczoraj rano użytkownicy przez kilka godzin nie mogli się zalogować na swoje konta na stronie BDO, wcześniej wgrane przez administratora aktualizacje systemu spowodowały problemy w funkcjonowaniu API BDO.