Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kto jest odpowiedzialny za awarie BDO?

Kto jest odpowiedzialny za awarie BDO?
IW
26.08.2022, o godz. 13:02
czas czytania: około 3 minut
0

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dwiema dużymi awariami BDO. Nie dalej jak wczoraj rano użytkownicy przez kilka godzin nie mogli się zalogować na swoje konta na stronie BDO, wcześniej wgrane przez administratora aktualizacje systemu spowodowały problemy w funkcjonowaniu API BDO.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Zgodnie z przepisami art. 67 ust. 8 Ustawy o odpadach fakt powstania awarii BDO powinien być przez administratora zamieszczony na jego stronie BiP oraz na stronie internetowej rejestru umożliwiającej dostęp do indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami.

Awarie BDO? Oficjalnie ich nie było i nie ma

Przepis zawiera jednak zastrzeżenie „o ile jest to technicznie możliwe”, więc daje administratorowi niejako furtkę, aby o tych awariach nie informować. Informacja o terminie trwania awarii jest tu kluczowa, gdyż przepisy ww. ustawy w jasny sposób określają obowiązki przekazujących w trakcie awarii BDO.

W czasie trwania awarii zgodnie z przepisami należy sporządzać papierowe Karty Przekazania Odpadów, które należy wprowadzić do systemu BDO niezwłocznie po ustaniu awarii jednak nie później niż w ciągu 30 dni. Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone wysokimi karami nawet do miliona złotych.

Od czasu uruchomienia systemu BDO awarii w praktyce było bardzo dużo, jednak nigdy żadna z nich nie została zakomunikowana przez administratora BDO. Przyczyna jest oczywista, dopóki nie będzie można uzupełniać kart z datą historyczną, dopóty nie będziemy mieli oficjalnej awarii.

Aby nie ryzykować naliczania kar, użytkownicy wstrzymują działalność

W tych okolicznościach sytuacja dla użytkowników systemu BDO jest bardzo trudna. Praktycznie, aby nie ryzykować naliczenia kar, wstrzymują swoją działalność do czasu wznowienia pracy BDO. Nie mogąc korzystać z BDO nie stosują kart papierowych, gdyż nie ma komunikatu o awarii BDO. Co więcej administrator BDO jeszcze nigdy nie przyznał się po fakcie, że awaria w ogóle wystąpiła.

Aktualizacje BDO a API

Kolejnym problemem są aktualizacje BDO. Administrator nie informuje jakie są plany odnośnie aktualizacji ani czego one dotyczą. Zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami dotyczącymi systemów informatycznych ich administratorzy powinni prowadzić jawną ewidencję wprowadzanych zmian i informować o nich z odpowiednim wyprzedzeniem. W przypadku BDO sprawa jest o tyle wrażliwa, że bezpośrednio z systemu korzystają wyłącznie mniejsze firmy, z mniejszą liczbą operacji wymagających rejestracji w BDO. Pozostałe firmy pracują na wewnętrznych systemach ewidencyjnych, które są zintegrowane z BDO za pośrednictwem narzędzia nazywanego API BDO. W krótkiej historii BDO mieliśmy wielokrotnie do czynienia z takimi aktualizacjami BDO, które wymagały natychmiastowych zmian w systemach zintegrowanych z BDO. Brak informacji o planowanych zmianach i co gorsze brak odpowiednich testów, jak kolejna integracja wpływa na funkcjonowanie API BDO, niejednokrotnie powodowały przestoje w firmach zobowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadowej. Administrator BDO nie ponosi żadnej odpowiedzialności, w tym także finansowej, za straty poniesione przez integratorów.

Jak sobie radzić w czasie awarii BDO?

Dzisiaj najpilniejszym tematem jest oczywiście znalezienie odpowiedzi jak sobie radzić w przypadku awarii BDO, która wg administratora w ogóle nie wystąpiła. Jednak oczekiwania wobec administratora systemu rządowego, opłacanego z naszych podatków, są szersze i nie dotyczą tylko jego stosunku do awarii. Administrator powinien stworzyć i zamieścić na stronie BDO jawną roadmapę dalszej rozbudowy systemu wraz z harmonogramem jej wdrażania, która to roadmapa powinna być aktualizowana i rozliczana również w sposób jawny. Ponadto, jak wiemy z doświadczenia, obecny administrator jest głuchy na wszelkie zgłoszenia źle funkcjonujących obszarów BDO lub na prośby o ich choć częściowe usprawnienie. Jedyna odpowiedź jaką usłyszymy, to że Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie złożyło takiego zapotrzebowania, ale czy Ministerstwo ma pojęcie, jak żmudną pracą jest korzystanie z BDO i jak wiele miejsc wymaga optymalizacji?


Akademia BDO dla każdego online już 31 sierpnia

Sprawdź program szkolenia na akademiabdo.abrys.pl

Awarie BDO

Zobacz również:


BDO 2022 – aktualna lista kodów odpadów. Wybór kodu w 3 krokach


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do BDO - Baza danych odpadowych
css.php
Copyright © 2024