Gospodarka odpadowa przed kolejną istotną zmianą

Gospodarka odpadowa przed kolejną istotną zmianą
Bartłomiej Leśniewski
05.09.2023, o godz. 11:08
czas czytania: około 2 minut
0

System kaucyjny zmieni strumień odpadów kierowanych do instalacji komunalnych - a to, całą gospodarkę odpadami w Polsce. Jak? Odpowiedzi na to i inne pytania nurtujące zajmujących się gospodarką odpadową przynosi trwająca od wtorku konferencja „Kompleksowa gospodarka odpadami”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Konferencja odbywa się w Zakopanem, oraz w formule on-line. To największa impreza branży odpadowej w Polsce. W tym roku bierze w niej udział rekordowa liczba uczestników.

System kaucyjny

– To co przed nami chronologicznie to w pierwszej kolejności system kaucyjny – mówił Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK. Wskazywał, że duża część „dochodowych” odpadów opakowaniowych omijać będzie instalacje komunalne.

Wyeliminowanie ze strumienia odpadów opakowań typu PET, szkła wielorazowego i opakowań aluminiowych spowoduje, że do instalacji komunalnych będą trafiać odpady, których wartość recyklingowa, a co za tym idzie, ekonomiczna jest zdecydowanie niższa lub często wymaga dopłat.

– Zyski ze sprzedaży surowców dotychczas pokrywały przynajmniej część kosztów działalności, realnie je obniżając. Teraz tych zysków zabraknie – komentował dr Jacek Połomka, prezes Łużyckiego Centrum Recyklingu.

Bez ROP

– To wszystko bez Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Jej brak utrudni osiągnięcie ambitnych celów, które gospodarce komunalnej wyznacza Krajowy Plan Gospodarki Odpadami. Bez uwzględnienia ROP opiniujemy ten plan negatywnie – mówił Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Zgodnie z definicją zawartą w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/851 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2008/98/WE przepisy ROP powinny już w Polsce obowiązywać. – Mamy do czynienia z kolejnym opóźnieniem, którego skutki finansowe negatywnie odbijają się na budżetach samorządów. Ale brak ROP nie jest jedynym naszym zastrzeżeniem dla KPGO. Kolejnym jest marginalne potraktowanie termicznego przekształcania odpadów. Promocja tego rozwiązania powinna być istotniejsza, a nacisk na tworzenie ITPOK większy – ocenia Leszek Świątalski.

#wybieramsrodowisko

Trwająca obecnie kampania wyborcza to dobra okazja do przedstawienia postulatów branży komunalnej, pierwszej na linii frontu walki o czyste środowisko. – Nie zmarnujmy tej okazji. Trwa organizowana przez Portal Komunalny i Przegląd Komunalny kampania informacyjna i debata pod hasłem #wybieramsrodowisko. To dobry moment na szersze przedstawienie postulatów branży – mówił Robert Rosa, prezes wydawnictwa Abrys, wydawcy Portalu Komunalnego.

Redakcja „Przeglądu Komunalnego” oraz portalukomunalnego.pl wspólnie z organizacjami samorządowymi i branżowymi rozpoczęła projekt #wybieramśrodowisko. Celem jest wskazanie na najistotniejsze wyzwania i potrzeby branży komunalnej i ochrony środowiska, ale jednocześnie oczekujemy, że tematy te znajdą odpowiednie miejsce w debacie politycznej i programach ubiegających się o głosy wyborców.

Obrady konferencji „Kompleksowa gospodarka odpadami” toczyć się będą do czwartku.

27. Konferencja Kompleksowa Gospodarka Odpadami – galeria

A7N08929
A7N08936
A7N08950
A7N08967
A7N08968
A7N08969
DSC08454
DSC08457
DSC08463
DSC08478
DSC08489
konferencja zakopane (1)
konferencja zakopane (2)
konferencja zakopane (3)
konferencja zakopane (4)
konferencja zakopane (6)
konferencja zakopane (7)
konferencja zakopane2 (1)
konferencja zakopane2 (2)
konferencja zakopane2 (3)
konferencja zakopane2 (4)
konferencja zakopane2 (5)

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024