Od ubiegłego roku, Zarząd Dróg Miasta Krakowa realizuje nowatorski miejski Program Budowy Parkingów Lokalnych. Dzięki niemu organizacje pozarządowe, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz osoby fizyczne, zyskały możliwość wnioskowania o budowę miejsc postojowych. Wczoraj ZDM w Krakowie przeprowadził debatę on-line nad programem. Dyskutowano m.in. nad odniesieniami do prawa spółdzielczego, preferencjami dla zielonych parkingów, a także o możliwościach weryfikacji przypadków niezbyt uczciwego wykorzystania ogólnodostępnych parkingów przez prywatne firmy.
Zmiany urbanistyczno-architektoniczne miasta w znacznym stopniu zwiększają nie tylko zainteresowanie produktami i ofertami turystycznymi, ale zwykle tworzą także cały szereg nowych i to niekiedy w ogromnej skali w spektakularny wręcz sposób. Chociaż nie dotyczy to terenów naszego kraju, to jednak trudno o lepszy przykład niż zakończona 150 lat temu i trwająca niemal 20 lat wielka przebudowa Paryża (tzw. haussmannowska). Nie była to oczywiście rewitalizacja miasta we współczesnym rozumieniu tego procesu, ale wyraźna swoista gentryfikacja.
Wojewoda wielkopolski unieważnił tzw. uchwałę krajobrazową Rady Miasta Poznania. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody wskazano na „szereg nieprawidłowości o charakterze formalno-prawnym, w tym przekroczenie przez Radę przyznanych jej ustawowo kompetencji”.
W piątek, 24 lutego rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie uchwały krajobrazowej. Potrwają do 31 marca - poinformował stołeczny ratusz.
Białostockie władze samorządowe ogłosiły otwarty konkurs ofert na realizację zadań w dziedzinie, integracji społecznej, kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pod wspólną nazwą: „Niskobudżetowe projekty osiedlowe”. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 16 marca br.