Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Grupa Energa osiągnęła 1,2 mld zł zysku netto w 2025 roku

Grupa Energa osiągnęła 1,2 mld zł zysku netto w 2025 roku Deposit Photos
KP/PAP
29.04.2026, o godz. 9:19
czas czytania: około 3 minut
0

W 2025 roku Grupa Energa wypracowała wynik EBITDA na poziomie 3,6 mld zł. Przychody wyniosły 21,7 mld zł, zaś zysk netto zamknął się na poziomie 1,2 mld zł, czyli niemal czterokrotnie większym niż w 2024 roku – podała w środę Grupa Energa.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Grupa Energa w opublikowanym komunikacie podsumowała wyniki finansowe za 2025 r. Jak podała, Grupa Energa wyprodukowała w ubiegłym roku 3,4 TWh energii (o 24% więcej r/r), z czego 46 proc. pochodziło z OZE. Wolumen dostarczonej w tym czasie energii wyniósł 23,1 TWh (wzrost o 2% r/r), a sprzedaż detaliczna osiągnęła poziom 17,2 TWh (wzrost o 3% r/r).

Największy udział w wynikach całej Grupy miała Linia Biznesowa Dystrybucja, której EBITDA wzrosła w ujęciu rocznym o 18%, do poziomu 3,3 mld zł.

4,6 tys. km nowych i odnowionych linii

Spółka poinformowała, że Energa Operator poniosła także wysokie nakłady inwestycyjne, które wyniosły 3,2 mld zł. Dzięki nim spółka zmodernizowała i wybudowała łącznie 4,6 tys. km linii dystrybucyjnych, w tym dwukrotnie więcej linii wysokiego napięcia (295 km), niż wynosiła średnia w ostatnich pięciu latach.

– W 2025 roku konsekwentnie realizowaliśmy wizję strategicznego rozwoju Grupy Energa, opartą przede wszystkim na zdywersyfikowanym modelu biznesowym. Wzmacnialiśmy nie tylko potencjał naszych mocy wytwórczych, zarówno odnawialnych, jak i gazowych, ale także intensywnie modernizowaliśmy kluczową infrastrukturę dystrybucyjną – podkreśliła cytowana w komunikacie prezes Energi Magdalena Kamińska.

Do infrastruktury spółki przyłączonych zostało 62 tys. nowych odbiorców. W ubiegłym roku Energa Operator oficjalnie przekroczył też wolumen 10 GW mocy OZE przyłączonych do sieci spółki – obecnie jest to ok. 11 GW. – Rok 2025 był dla Energi Operatora momentem rozpoczęcia największego w historii spółki programu inwestycyjnego w modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnej, zaplanowanego do 2035 roku i wartego 40 mld zł. Na jego realizację spółka pozyskała m.in. niskooprocentowaną pożyczkę w ramach Krajowego Planu Odbudowy, w wysokości 9,4 mld zł – podała spółka.


Źródła energii na niepewne czasy


Odnawialne źródła kołem zamachowym

Drugi co do wielkości wkład w wynik EBITDA Grupy, wynoszący 444 mln zł, wniosła Linia Nowa Energetyka, dzięki której w ubiegłym roku łączna moc elektryczna zainstalowana we wszystkich źródłach OZE przekroczyła 1 GW. Było to możliwe m.in. dzięki finalizacji farmy fotowoltaicznej Mitra (65 MW) oraz farmy wiatrowej Szybowice (37,4 MW).

Jak podała spółka, trzecią linią biznesową z największym wkładem do EBITDA Grupy w 2025 roku, na poziomie 204 mln zł, była Energetyka Zawodowa. Skorzystała ona m.in. na wzroście zapotrzebowania na usługi bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

– Jest to jednocześnie druga Linia o największych rocznych nakładach inwestycyjnych – wyniosły one łącznie ok. 1,1 mld zł. W kwocie tej oprócz czterech projektów bloków gazowo-parowych zawarta też była modernizacja kotła energetycznego nr 3 w Elektrowni Ostrołęka B, w którym zwiększona została możliwość współspalania biomasy do 50-procentowego udziału w paliwie. Dzięki temu z początkiem 2026 roku jego emisyjność spadła poniżej 550 g CO2/t – podała spółka.


Raport: odnawialne źródła (OZE) po raz pierwszy w historii wyprzedziły węgiel w produkcji energii na świecie


Ok. 30% OZE jest przyłączonych do linii Energi

Linia Biznesowa Ciepłownictwo odnotowała wzrost nakładów inwestycyjnych z 76 mln zł w 2024 roku do 258 mln zł w roku ubiegłym. Było to związane m.in. z zakończeniem I etapu programu inwestycyjnego w aktywa ciepłownicze w Kaliszu. Wiosną do eksploatacji oddana została tam kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy cieplnej 50 MWt, a w drugiej połowie roku – układ kogeneracyjny silników gazowych o mocy cieplnej 20 MWt oraz elektrycznej 20 MWe.

Grupa Energa to jedna z czterech największych grup energetycznych działających w Polsce. Sieć dystrybucyjna Grupy Energa liczy 200 tys. km i zasila ok. 3,4 mln klientów. Ok. 30% wszystkich OZE działających w Polsce podłączona jest do linii dystrybucyjnych Energi Operatora.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026