Szef resortu środowiska zachęca samorządy do rezygnacji ze swoich programów wymiany źródeł ciepła na rzecz “Czystego powietrza”. Jak twierdzi Henryk Kowalczyk, rządowa propozycja to pierwszy program, który realnie zapewnia efekt ekologiczny i ekonomiczny, czyli wymianę ogrzewania razem z ociepleniem domów.

– Samorządy w różnych miejscach proponowały programy bardzo ograniczone ilościowo i finansowo, ale proponowały tylko wymianę źródeł ogrzewania. To powodowało, że te droższe źródła ogrzewania powodowały jak gdyby niechęć właścicieli domów do wymiany, a nawet po wymianie wracano niekiedy do pieców węglowych – stwierdził Henryk Kowalczyk.

– My proponujemy rozwiązanie kompleksowe: nie tylko źródło ogrzewania, ale również termomodernizacja – dodał minister środowiska. Henryk Kowalczyk podkreślił, że rolą “Czystego powietrza” jest “tani i ciepły dom”.

Istnieje zagrożenie, że przez wprowadzenie programu rządowego samorządy będą rezygnować ze swoich programów dofinansowania wymiany źródeł ciepła. Przedstawiciele resortu środowiska nie mieliby nic przeciwko takiemu scenariuszowi.

– Ja bardzo chętnie bym zachęcał samorządy do tego, aby rezygnowały z programów indywidualnych, aby włączyły się w ten program. Żebyśmy robili coś wspólnie, razem. Bo wtedy ten efekt będzie dużo większy – stwierdził podczas targów Pol-Eco System 2018 minister Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

– Cóż z tego, że będzie program samorządowy, który zaproponuje tylko wymianę pieca, skoro on będzie fragmentaryczny? – mówi szef resortu. Henryk Kowalczyk zachęca samorządy do przeznaczania pieniędzy ze swoich budżetów na “Czyste powietrze” i włączanie się do ogólnopolskiego programu. – Chodzi o to, żebyśmy razem coś komplementarnie zrobili coś dla mieszkańców – podsumował minister.

Henryk Kowalczyk: „Czyste powietrze” to program inny niż dotychczasowe [WIDEO]

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj