1 / 9

Niezwykle ciekawa dyskusja o coraz modniejszej i popularniejszej terapii z wykorzystaniem roślin odbyła się we wtorek 21 sierpnia na poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym podczas III Konferencji Naukowo-Warsztatowej „Hortiterapia jako element wspomagający leczenie tradycyjne”.

Hortiterapia – metoda terapii wykorzystująca rośliny i ogrody w pracy z pacjentami – to stosunkowo młoda dyscyplina nauki, koncentrująca się na wykorzystaniu roślin w procesach rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Choć zawód ten traktowany jest wciąż raczej mało poważnie, jego znaczenie dla profilaktyki zdrowia, leczenia oraz psycho- i fizjoterapii powoli zaczyna docierać do opinii publicznej. Świadczyć może o tym choćby fakt pojawienia się studiów o takim kierunku, a także sytuacja rynkowa – zaczyna funkcjonować coraz więcej firm profesjonalnie zajmujących się wykorzystaniem roślin w różnych formach terapii.

Piotr Lewandowski z Instytutu Budownictwa i Geoinżynierii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu próbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego, mimo wzrastającego zapotrzebowania na usługi hortiterapeutyczne, ciągle brak jest zrozumienia oraz woli politycznej dla formalnych uregulowań jej obecności w gospodarce i biznesie.

Gabriela Walerych z firmy OgrodLeczy.pl mówiła o głównych problemach stających przed początkującym hortiterapeutą, a Maciej Podyma z Fundacji Łąka zaprezentował zalety wysiewania w przestrzeni publicznej kolorowych, dających pokarm i schronienie miejskim zapylaczom łąk kwietnych.

Agnieszka Krzymińska z Katedry Roślin Ozdobnych poznańskiego UP mówiła o stymulacji zmysłu smaku za pomocą jadalnych kwiatów. Zaprezentowała liczne gatunki i odmiany kwiatów nadających się do konsumpcji w różnej formie – na surowo, gotowanej, smażonej, pieczonej czy też jako składnik nalewek i win.

O ścieżce sensorycznej jako elemencie hortiterapii wspomagającym rehabilitację ruchową na przykładzie z Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Toruniu opowiedzieli Mariusz Warachim i Aleksander Kolański. Natomiast Katarzyna Schmidt-Przewoźna zaprezentowała tradycyjne i nowoczesne techniki barwienia tkanin z użyciem materiału roślinnego.

Hortiterapia dla osób z demencją była tematem wystąpienia Lucyny Górskiej-Kłęk z Zakładu Biologii Człowieka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, a koncepcję zagospodarowania Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, mieszczącego się w zabytkowej zabudowie z końca XIX w. w otoczeniu parku, przybliżyły Justyna Tymon z DCZP oraz Kamila Adamczyk-Mucha z Instytutu Architektury Krajobrazu UP we Wrocławiu.

Ciekawe narzędzia ogrodnicze przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami zaprezentowała firma Pawłowski. Natomiast Lena Stryjska z Lions Club Poznań Patria opowiedziała o pracach przy budowie ogrodu terapeutycznego na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 105 w Poznaniu. To efekt konkursu „Inspiracje w Przestrzeni” organizowanego przez miesięcznik „Zieleń Miejska” i wydawnictwo Abrys. Zwycięstwo w kategorii profesjonalista odniósł w tegorocznej edycji projekt wykonany przez Joannę Guzarę pt. „Cztery Pory Roku” i to właśnie on wszedł do realizacji, która ruszyła już na dobre.

Czytaj więcej

Skomentuj