Już dziś ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa, która odbędzie się w Warszawie. 19. edycja programu Święto Drzewa odbywa się pod hasłem “Dla przyrody”. W ten sposób chcemy przypomnieć, że drzewa są jednymi z najdoskonalszych tworów natury. Należąc do najdłużej żyjących organizmów na Ziemi i mają ogromne znaczenie dla przyrody. Bez drzew życie na naszej planecie nie byłoby możliwe, dlatego powinniśmy je doceniać i chronić.

Ogólnopolska inauguracja Święta Drzewa odbędzie się dziś w Służewskim Domu Kultury. Klub Gaja wspólnie z partnerami, środowiskami twórczymi, ambasadorami programu – aktorami Dagmarą Bąk i Bartłomiejem Topą oraz zaproszonymi gośćmi posadzi drzewa dla upamiętnienia niedawno zmarłej prof. Marii Janion, wybitnej znawczyni polskiego i europejskiego romantyzmu. Gościem inauguracji będzie Georgiana Keable – prekursorka odrodzenia sztuki opowiadania w Norwegii i Anglii. Wydarzenie zwieńczy koncert “Moje hiszpańskie serce” Katarzyny Musiał i Manuela Albána. Inauguracja programu w Warszawie to sygnał dla uczestników w całym kraju do organizowania lokalnych obchodów Święta Drzewa. Wspólnie posadzono ponad 942 tysiące drzew i krzewów!

Święto drzewa

– Święto Drzewa to nie tylko sadzenie drzew. To także udzielanie wsparcia tym społecznościom, które chronią stare drzewa, parki czy aleje. Różnorodność biologiczną można także wspierać sadząc odpowiednie gatunki drzew i krzewów, by zapewnić dzikim zwierzętom schronienie i pożywienie. Wybierajmy rodzime gatunki, dostosowane do lokalnych warunków siedliskowych, klimatycznych i krajobrazowych, a wsparcia w wyborze roślin szukajmy u specjalistów. Świętujmy z przyrodą i dla niej, a ona da nam życie, pokarm i odpoczynek. – komentuje Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Natura i kultura

Podczas inauguracji Święta Drzewa Klub Gaja wspólnie z ambasadorami programu – Dagmarą Bąk i Bartłomiejem Topą, partnerami, środowiskami twórczymi, laureatami nagród i gośćmi zasadzi przy Służewskim Domu Kultury dwa duże drzewa – dąb i lipę dla upamiętnienia niezwykłej osoby jaką była prof. Maria Janion. Sadzeniu towarzyszyć będzie czytanie performatywne tekstów profesor.

– Profesor Marię Janion nazywano Mistrzynią, Wielką Matką polskiej humanistyki, czasem też Wielką Niedźwiedzicą, bo dla przyjaciół była Misią. Zmarła w wieku 93 lat. Z okazji 80-ych urodzin dostała od uczniów i uczennic wielką Księgę Janion, zawierającą, oprócz tekstów, obraz drzewa Janion. Są na nim, w postaci gałęzi i liści, wszyscy uczeni potomkowie i uczone potomkinie profesor. Drzewo naukowego życia jest potężne, zielone, rozgałęzione. Teraz, 13 lat później, obok tego symbolicznego rysunku powstać mają także rzeczywiste drzewa Janion. Tegoroczne Święto Drzewa uczci jej pamięć posadzeniem rozrośniętych już drzew. Dąb przez swą długowieczność, lipa przez zdolność wiecznego puszczania pędów nawet na zwalonym, całkiem spróchniałym pniu – od starożytności symbolizują nieśmiertelność. Posadzone drzewa mają trwać i rosnąć w intencji wartości, które wyznawała profesor i roztaczać opiekę nad młodymi ludźmi zainteresowanymi czytaniem, pisaniem, rozumieniem. – mówi Kazimiera Szczuka, historyczka literatury i nauczycielka.

Rośliny do rozdania

Gościem inauguracji Święta Drzewa będzie Georgiana Keable, wykładowczyni sztuki opowiadania na Uniwersytecie w Oslo. Wyszukuje historie, które mówią o naszej relacji z naturą. Podczas wydarzenia wręczone zostaną nagrody dla najaktywniejszych uczestników Święta Drzewa – laureatów konkursu Czarodziejskie Drzewo i Drzewo Roku oraz Certyfikaty i Podziękowania dla partnerów. Przedszkolom i szkołom ze stolicy, które zgłosiły się do akcji “Warszawskie Święto Drzewa – Milion drzew dla Warszawy” zostanie przekazanych ponad 3 tysiące sadzonek klonów, lip, jarzębów i dzikich jabłoni. Wydarzenie odbędzie się we współpracy z m.st. Warszawa oraz Lasami Państwowymi, które od 19 lat wspierają lokalne społeczności w organizacji Święta Drzewa całym kraju. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski.

Inaugurację Święta Drzewa zwieńczy koncert “Moje hiszpańskie serce” Katarzyny Musiał – fortepian i taniec oraz Manuela Albána – instrumenty perkusyjne. Wysłuchamy słynnych kompozytorów hiszpańskich i kubańskich m.in. Manuela de Falla, Joaquina Turina, Ernesta Lecuony.

– Do 19. edycji Święta Drzewa może dołączyć każdy – osoby indywidualne, a także placówki oświatowe, samorządy, instytucje, organizacje społeczne, wspólnoty mieszkańców czy firmy. Posadzone drzewa i krzewy dopiszcie do Licznika drzew. Pamiętajcie, by otaczać opieką drzewa już rosnące. Zaproście innych do współpracy. Zgłoś udział w 19. Święcie Drzewa – zaznaczają przedstawiciele Klubu Gaja.

Czytaj więcej

Skomentuj