PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Industrialna historia Rybnika teraz dostępna z perspektywy roweru

Industrialna historia Rybnika teraz dostępna z perspektywy roweru
dom
03.10.2017, o godz. 11:24
czas czytania: około 2 minut
0

W Rybniku powstała ponad pięciokilometrowa trasa pieszo-rowerowa, wiodąca przez najstarsze tereny dzielnicy Niewiadom. To okazja do rekreacji oraz poznania bogatej historii tej zielonej części miasta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Nowa pieszo-rowerowa pętla w Rybniku ma ok. 5,4 km długości. Pokonanie jej rowerem zajmie ok. 25 min, pieszo – 75 min.

Trasa odkrywa industrialne dziedzictwo Rybnika zapisane w miejscach i budynkach znajdujących się pośród leśnych kompleksów dzielnicy Niewiadom. Na szlaku znaleźć można wiele miejsc z interesującą historią, które odegrały ważną rolę w rozwoju dzielnicy.

– Przygotowanie trasy to część działań rewitalizacyjnych, związanych z industrialnym dziedzictwem tej części Rybnika, przywracających pamięci mieszkańców niezwykle istotną część dziejów naszego miasta – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

– Co ważne, realizacja tej inicjatywy to również efekt dużego zaangażowania pasjonatów, którym bardzo na sercu leży ochrona i zachowanie w pamięci następnych pokoleń tożsamości historycznej tego niezwykłego miejsca – dodaje prezydent.

Z krótkimi opisami najciekawszych miejsc można zapoznać się dzięki informacjom znajdującym się na rozmieszczonych wzdłuż trasy pulpitach oraz w opatrzonej mapką broszurze.

11 kolejnych, opisanych przystanków prowadzi śladami takich obiektów jak: piaskownia kopalniana, szyb Nordschacht, szyb Brendel, szyb Helena, kantyna kopalniana, willa dyrektora, Kolonia Beata, kamienny krzyż przydrożny, piaskownia kopalniana, szyb Johannes, zapadliska.

Lasy  Niewiadomia kryją pozostałości Kopalni Beatensglück, czyli Szczęście Beaty. Kopalnia ta stopniowo rozwijała się od połowy XIX w. do 1919 r., kiedy decyzja o jej zamknięciu ze względu na wyczerpywanie się złoża i trudności eksploatacyjne zbiegła się ze strajkiem pracowników. Do dziś śladami przeszłości kopalni są istniejące budynki i nazwy.

Przy szosie z centrum Rybnika w kierunku Raciborza stoi budynek kantyny, dziś mieszkalny. W pobliżu znajduje się zrujnowana willa dyrektora zakładu. Położone nieco bliżej centrum skupisko kilku budynków nosi nazwę Kolonia Beata. W terenie zachowały się też ślady kopalnianej infrastruktury.

Industrialna Pętla Terenowa to idealny pomysł na ciekawe spędzenie czasu wolnego – zarówno pieszo jak i na rowerze. Otwarcie dla użytkowników nastąpi 6 października.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024