Inteligentne miasta wkrótce będą warte biliony dolarów

Inteligentne miasta wkrótce będą warte biliony dolarów
szp
09.05.2018, o godz. 8:21
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 2 bln dolarów za kilka lat ma wynosić szacunkowa wartość rynku inteligentnych miast. To najnowsze szacunki globalnej firmy doradczej Frost & Sullivan.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Do roku 2050 w miastach ma mieszkać ponad 80 proc. populacji krajów rozwiniętych i ponad 60 proc. mieszkańców krajów rozwijających się. Stąd tak duże szanse upatrywane w technologiach smart cities zapewniające lepszy dostęp do transportu, dóbr, ale też zapewniających oszczędność czasu.

Złożona struktura

Inteligentna mobilność, transport, parkowanie, sieci energetyczne, sygnalizacja świetlna czy gospodarka odpadami – między innymi w tych obszarach ważną rolę już dziś odgrywa sztuczna inteligencja. – AI to jeden z innowacyjnych obszarów, który w ciągu ostatnich dwóch lat uzyskał największe środki na rozwój. Duże inwestycje pochodziły zarówno od niezależnych firm kapitałowych, jak i od funduszy venture capital – wyjaśnia Jillian Walker z Frost & Sullivan.

Ta gałąź rynku ma nadal rozwijać się bardzo dynamicznie. Wartość rynkowa smart cities do roku 2025 może przekroczyć 2 bln dolarów.

Azja, Ameryki i Europa

Najszybszy rozwój inteligentnych sieci energetycznych ma nastąpić w regionie Pacyfiku i Azji, a ponad 50 proc. inteligentnych azjatyckich miast mają stanowić miasta w Chinach. Tamtejsza gospodarka zyska dzięki nim przychody rzędu 320 mld dolarów.

Inteligentne rozwiązania miejskie coraz szybciej wdrażają też amerykańskie miasta. Inteligentne budynki wraz z zarządzającymi nimi systemami sterowania (m.in. czujniki, urządzenia, oprogramowanie) do roku 2020 mają osiągnąć wartość 5,74 mld dolarów.

Specjaliści z Frost & Sullivan przewidują, że najwięcej projektów związanych rozwojem inteligentnych miast powstanie w Europie – w dużej mierze przez wsparcie tych rozwiązań przez Komisję Europejską. Europejki rynek e-hailing związany z mobilnością to już dziś przychody sięgające 50 mld dolarów. Do roku 2025 te prognozowane mają sięgnąć nawet 120 mld dolarów.

W Ameryce Południowej na rozwój inicjatyw inteligentnych miast stawiają przede wszystkim ośrodki takie jak: Mexico City, Guadalajara, Bogotá, Santiago, Buenos Aires oraz Rio de Janeiro. W samej Brazylii projekty inteligentnych miast mają do roku 2021 wygenerować prawie 20 proc. wszystkich przychodów związanych z internetem rzeczy (IoT).

Jak zauważają specjaliści z Frost & Sullivan, że większość projektów jest realizowana osobno. – Nie są one połączone ze sobą. Przyszłość należy do zintegrowanych rozwiązań łączących poszczególne systemy pionowe w zunifikowaną platformę. IoT już dzisiaj przeciera szlak dla takich rozwiązań – zaznacza Vijay Narayanan.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smart city
css.php
Copyright © 2024