Miasto Kraków planuje uruchomić wypożyczalnie samochodów elektrycznych. W przyszłości w Krakowie będzie zlokalizowanych nawet 70 terminali z pojazdami na prąd. Wkrótce rozpoczną się konsultacje techniczne w tej sprawie.
Stworzenie światowej koalicji samorządów z całego świata pracujących na rzecz rozwoju inteligentnych miast przyszłości – to główny cel inicjatywy Open & Agile Smart Cities (OASC), zrzeszającej miasta od Australii i Meksyku po Finlandię i Danię. Do koalicji dołączają właśnie dwa pierwsze miasta z Polski: Gdańsk i Grudziądz.
Blisko 70 proc. wydatków związanych z użytkowaniem lokalu stanowią opłaty za centrale ogrzewanie i prąd. Tylko dzięki dokładniejszej kontroli zużycia rachunki mogłyby być niższe o kilkanaście procent. Na rynku są dostępne rozwiązania, które taką kontrolę umożliwiają.
Czy Polacy w ogóle wiedzą co oznacza termin "smart city"? Czy mieszkańcy polskich miast uważają, że można je nazwać inteligentnymi? W jaki sposób ideę smart city wdrażają prezydenci największych miejscowości w kraju? Na te i inne pytania odpowiada raport przygotowany przez Natalię Hatalską - specjalistkę od komunikacji.
W ostatnich latach Białystok na projekty z zakresu smart city przeznaczył 2,5 mld zł, z czego większość pochodziła z unijnych środków.