1 / 6

Architekci z konsorcjum biur projektowych Zaha Hadid Architects (Wielka Brytania), Archea Associati (Włochy) i Nikken Sekkei (Japonia) wygrali konkurs na projekt nowej dzielnicy Rublyovo-Arkhangelskoye położonej na zachód od Moskwy.

Powstać ma tu inteligentne i zrównoważone „miasto w mieście” dla 66 500 mieszkańców, składające się ze szkół, klinik medycznych, infrastruktury transportowej, obiektów handlowych oraz instytucji społecznych i kulturalnych. Powstanie także 800 tys. m kw. powierzchni biurowej dla dynamicznie rozwijającego się w Moskwie sektora finansowego, konsultingowego, prawnego i audytowego.

Projektanci z konsorcjum współpracować będą z rosyjskimi specjalistami z firmy TPO Pride Architects. Celem jest stworzenie z dzielnicy Rublyovo-Arkhangelskoye różnorodnej ekologicznie przestrzeni do życia, pracy, nauki i rozrywki.

– Pracując z rosyjskimi, europejskimi i japońskimi specjalistami opracowaliśmy zorientowany na ludzi projekt inteligentnego miasta, które łączy społeczność nie tylko dzięki innowacyjnym technologiom, ale także poprzez organizację sfery publicznej, optymalizację zużycia i produkcji energii czy mobilność elektryczną – powiedział dyrektor projektu ze strony Zaha Hadid, Christos Passas.

Rublyovo-Arkhangelskoye ma umożliwić dalszy rozwój stolicy Rosji bez dodatkowego zwiększania zatłoczenia centrum miasta. Łącznie w okolicy powstanie ponad 4 mln m kw. nowych budynków, a także parki, lasy, a nawet 30-hektarowe jezioro graniczące z rzeką Moskwa. W 2020 r. planowana jest budowa nowej linii metra, która połączy dzielnicę z systemem podziemnej kolei.

Czytaj więcej

Skomentuj