Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Inteligentne systemy zarządzania zielenią miejską

Inteligentne systemy zarządzania zielenią miejską
Judyta Więcławska
11.06.2024, o godz. 10:15
czas czytania: około 4 minut
0

Cyfryzacja w zakresie zieleni miejskiej postępuje, obejmując różne dziedziny i modyfikując sposób pracy specjalistów ds. zieleni. Polskie miasta decydują się na wdrażanie nowoczesnych technologii, które wspomagają zarządzanie terenami zieleni. Tak jest m.in. w Radomiu, Sopocie, Bydgoszczy i Luboniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wykorzystanie nowoczesnych technologii w zakresie zieleni miejskiej jest zasadne. Systemy gromadzenia i przetwarzania danych, aplikacje mobilne do zarządzania zielenią miejską czy też efektywnej komunikacji z mieszkańcami stają się narzędziami po które warto sięgać, by w rezultacie podnosić jakość przestrzeni miejskiej. Nasze miasta chcą być smart, czemu dowodzi chociażby sięganie po nowoczesne narzędzia IT. Na jakie rozwiązania stawiają ośrodki miejskie?

Mapa drzew Radomia

Z inicjatywy Jarosława Staniszewskiego ze Stowarzyszenia Zielona Akcja Reaktywacja wdrożono Projekt Obywatelski “Radomskie Drzewa”. Jego celem jest inwentaryzacja drzew w Radomiu, określenie ilości gatunków drzew, ale też możliwość zgłaszania chorych i uszkodzonych drzew przez mieszkańców miasta. – Przygotowane rozwiązanie IT wychodzi na przeciw potrzebie integracji systemu zarządzania zielenią w mieście, ale jest niepełne bez wkładu pracy wolontariusza. Budowanie relacji społecznych pomiędzy sektorami nauki, zarządców zieleni i mieszkańcami jest wyzwaniem. To w gruncie rzeczy pytania – jakie ważne problemy rozwiązujemy, co z siebie dajemy, co otrzymujemy? Problemem w procesach społecznych jest brak zbudowanych relacji i sektorowe podchodzenie do problemu. Nasze doświadczenie wskazuje, że holistyczne podejście do problemu jest możliwe i może być służebne dla wszystkich stron –  wskazuje Jarosław Staniszewski, który omówi proces tworzenia mapy drzew podczas najbliższego szkolenia online: Zieleń w świecie IT, zaplanowanego na 26 czerwca.Partycypacja to podstawa

O procesie partycypacyjnym, który doprowadził do powstania Bydgoskich Standardów Zieleni oraz aplikacji do inwentaryzacji drzew opowie w ramach szkolenia Krzysztof Ślebioda, prezes zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. – Proces ten zaangażował kilkadziesiąt osób, w tym mieszkańców, aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, naukowców oraz urzędników z różnych miejskich instytucji. Razem, jako zespół, pracowaliśmy nad stworzeniem kompleksowych standardów zarządzania zielenią miejską, które teraz służą jako fundament dla kształtowania polityki zieleni w Bydgoszczy. – informuje Krzysztof Ślebioda. – Opowiem o kluczowych etapach tego projektu, w tym jak efektywnie planować i zarządzać procesami partycypacyjnymi i utrzymać zaangażowanie uczestników na każdym etapie projektu oraz jak dbać o wysoką jakość standardów oraz zapewnić ich skuteczne wdrożenie w miejskiej polityce. – dodaje. Prelegent przedstawi narzędzie informatyczne stworzone przez zespół – aplikację do inwentaryzacji zieleni miejskiej. Aplikacja ta została zaprojektowana, aby wspierać mieszkańców i urzędników w procesie zarządzania zielenią, umożliwiając łatwiejsze monitorowanie i dbanie o miejską roślinność.

Wycena usług ekosystemowych drzew

Czym jest ekonomia środowiska i w jaki sposób ekonomiści mierzą wartość przyrody? na te pytania odpowie dr Zbigniew Szkop, dyrektor warszawskiego Ośrodka Ekonomii Ekologicznej z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnicy spotkania online dowiedzą się m.in.  jakie usługi świadczą drzewa w miastach i ile ta “praca” jest warta. Naukowiec zaprezentuje również nowe narzędzie edukacyjne opracowane na Uniwersytecie Warszawskim – “kalkulator usług ekosystemowych drzew”, który umożliwia sprawdzenie jaka jest orientacyjna wartość korzyści świadczonych przez wybrane drzewo.

System Informacji Przestrzennej

– Metropolitalny System Informacji Przestrzennej, z którego korzystamy w Luboniu jest narzędziem do codziennej pracy urzędnika, ale przede wszystkim służy mieszkańcom jako źródło informacji. Opowiemy w jaki sposób system powstał, jakie były etapy wdrażania, jak wykorzystujemy udostępnione rozwiązania gisowe i jakie daje nam to możliwości, a to wszystko na przykładzie systemu zarządzania zielenią w Luboniu – zapowiadają swoje wystąpienie mgr inż. Anna Wieczorek, kierownik wydziału i mgr inż. Karolina Szerłot, główny specjalista, ogrodnik miejski z Wydziału Planowania Rozwoju i Ochrony Środowiska, Urząd Miasta Luboń.

Elementy AI w Sopocie

Krzysztof Jałoszyński, dyrektor Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Sopotu omówi proces wdrażania inteligentnego systemu zarządzania zielenią miejską. Sopot postanowił wdrożyć inteligentny system, umożliwiający lepsze zarządzanie zielenią miejską, aby dbać o jej jakość i koordynować działalność różnych jednostek organizacyjnych urzędu. – Kluczowym elementem tego systemu jest baza drzew, gromadząca bogate informacje, takie jak historia pielęgnacji czy rejestr pozwoleń na wycinkę. Podstawowe dane są również dostępne dla wszystkich mieszkańców na stronie internetowej drzewa.um.sopot.pl, co umożliwia ich partycypację w procesie dbania o miejską zieleń. Na bazę drzew składa się szereg opracowań teledekcyjnych, które pozwoliły pozyskać elementy istotne przy jej tworzeniu i zasileniu danymi. Przy tworzeniu bazy wykorzystano elementy AI, co jest jedną z pierwszych w Polsce realizacji w tej dziedzinie –  wskazuje Krzysztof Jałoszyński. 

Co istotne dla miast, narzędzie jest nie tylko przydatne pracownikom bezpośrednio nadzorującym drzewa. Jest także kompleksowym narzędziem, usprawniającym pracę wszystkich jednostek urzędu, zaangażowanych w zarządzanie zielenią, w tym także miejskiego konserwatora zabytków, który wydaje decyzje na wycinki na obszarze objętym wpisem konserwatorskim. Uzupełnieniem bazy jest aplikacja mobilna, pozwalająca na edycję danych w terenie. W takcie prezentacji zademonstrowane zostaną główne funkcjonalności narzędzia. 

Podczas szkolenia, Zofia Pawlak specjalistka ds. geoinformacji z UNEP/GRID-Warszawa opowie o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w zieleni miejskiej. 

Zapisy na szkolenie: zielenit.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024