Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Inwestycje w PSZOK szybko się zwracają [webinar]

Inwestycje w PSZOK szybko się zwracają [webinar]
Bartłomiej Leśniewski
23.05.2023, o godz. 9:00
czas czytania: około 3 minut
0

Prowadzenie PSZOK zbyt często traktowane jest jako dyktowane ustawą „zło konieczne”, które generuje wyłącznie koszty. Tymczasem dobrze prowadzony PSZOK, to czysty zysk. Trzeba jednak nieco zainwestować i przestrzegać określonych reguł gry.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

O warunkach tych opowiemy podczas webinarium „PSZOK: nowe wyzwania, nowe rozwiązania – organizacja, budowa i prowadzenie”. Zapraszamy 31 maja, na godzinę 9.00.

Szczegóły dotyczące webinarium oraz program wydarzenia dostępne są na stronie: pszok.abrys.pl

Co generuje zyski

– W warunkach gminy Jarocin udało się doprowadzić do sytuacji, w której 26 proc. zbieranych przez nas odpadów komunalnych pochodzi właśnie z PSZOK – mówi Witosław Gibasiewicz, prezes Wielkopolskiego Centrum Recyklingu (WCR).

Weronika Nowak, ekspert ds. markeingu WCR podkreśla, że dla firmy WCR to czysty zysk. – Przede wszystkim dzięki PSZOK uzyskujemy dobrze wyselekcjonowany odpad, który nadaje się do recyklingu, np. produkcji kruszywa. Co godne podkreślenia: to odpad, który i tak prędzej czy później trafiłby do nas. Tyle, że musielibyśmy go dodatkowo odnajdować w strumieniu odpadów zmieszanych, byłby mocno zanieczyszczony. Dzięki dobrze prowadzonemu PSZOK udaje się go nam pozyskać tanio i nie ma potrzeby kosztownego i pracochłonnego doczyszczania – mówi Weronika Nowak.

Sposób organizacji

Karol Kaliński, ekspert ds. PSZOK Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. podkreśla, że w optyce wielu decydentów PSZOK mieści się wyłącznie w rubryce koszty. – To bardzo krótkowzroczne podejście. Przecież już sam fakt, że klient dowozi odpad do PSZOK powoduje znaczną redukcję kosztów transportu. Dodatkowo dostajemy dość dobry odpad, niezanieczyszczony i nie pozbawiony cennych elementów np. z zakresu ZSEE – dodaje Karol Kaliński.

Podkreśla jednak, że aby PSZOK się opłacał rzeczywiście trzeba w niego zainwestować. – Np. nie zamykać o 15-tej, sprawić by był czynny do 18 tej. Warto też otworzyć na pół dnia w soboty. Potencjalni klienci przecież pracują, mają swoje sprawy w dni robocze. Gdy widzą zamknięty PSZOK, albo odnotowują niedogodne godziny jego urzędowania: zniechęcają się. Tymczasem do korzystania z PSZOK warto zachęcać wszystkimi możliwymi metodami. Gdy klienci zauważą, że zależy nam na ich proekologicznej postawie, wiemy z doświadczenia: odwdzięczają się dobrą współpracą – mówi Krzysztof Kaliński.

Dotacje na PSZOK

Podczas planowanego przez nas podczas webinarium „PSZOK: nowe wyzwania, nowe rozwiązania – organizacja, budowa i prowadzenie” (31 maja, na godz. 9.00) Katarzyna Marzantowicz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opowie o programie, w którym można się starać o pieniądze na budowę lub rozbudowę PSZOK. Czas składania wniosków upływa z końcem czerwca. Jakie warunki trzeba spełnić by finansowanie uzyskać? Jakie są dodatkowe instrumenty finansowe na PSZOK?

– Nowe podejście do odpadów budowlanych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe, ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które zaszły w 2023 będą natomiast jednym z tematów mojego wystąpienia podczas webinarium – zapowiada Izabela Wołosiak z Green Concept.

Szczegóły dotyczące webinarium oraz program wydarzenia dostępne są na stronie: pszok.abrys.pl

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024